2-3 Yaş Çocuğunuzla Evde Oynayabileceğiniz OyunlarMerhaba! :) Eğer çocuğunuzu anaokuluna veya kreşe göndermiyorsanız, okula gitseler bile evde birlikte geçirdiğiniz vakti daha verimli ve eğlenceli geçirmek istiyorsanız sizlerle birkaç oyun paylaşmak istiyorum. Çocuğunuzla oyun oynamak hem birlikte hoş vakit geçirmenizi sağlayacak, hem de yavrunuzun motor ve psikolojik gelişimine destek verecektir. Oyun oynadığınız dönem boyunca çocuklarınızın iletişim becerileri kuvvetlenir ve aranızdaki bağ daha da artar. Bu yüzden oyunlara mümkün olduğunca aile fertleriyle birlikte katılmaya çalışın.

DÜZ YÜRÜME OYUNU
Renkli bir bant, parça parça kağıtlar gibi materyalleri kullanarak oynanacak kolay bir oyun. Materyalleri uzun düz bir çizgi şeklinde hazırlayıp bunların üzerinde dengeyi kaybetmeden düz yürüme oyunu oynayabilirsiniz. Oyunu sadece çocuğunuza oynatmayın, siz de katılın. Çocuğunuzun sizi izlerken gözlem gücü artacak, kendisi oynadığında ise denge kurma, ayak-beyin koordinasyonu, odaklanma gibi yetenekleri gelişecektir.

BALON YAKALAMA
Bir ya da birkaç renkte balonu birbirinize doğru atarak yere düşürmemeye çalışın. Bunu çocuğunuz kendi kendine de yapabilir. Balonu yere düşürmeden farklı yerlere atıp topu yakalamaya çalıştığında  fiziksel gelişimi destekleyen ve kilo kontrolü için yarar sağlayan hareketler yapmış olur. Ayrıca el göz koordinasyonu ve dikkati artar.

HAYVAN TAKLİDİ
Çocuğunuzun hayvanların özelliklerini tanımasına ve hayvan sever bir birey olmasına yarayan bir oyundur. Ayrıca eğer siz de kuzunuzla oynar, taklit yaparsanız sizi bile eğlendirebilir. Hadi şimdi köpek taklidi yapalım, şimdi de horozu yapalım, sıra kuzuya geldi gibi yönlendirmelerle hayvan seslerini çocuklarınıza tanıtabilirsiniz.

DOĞRU RENGE/ ŞEKLE BASMA OYUNU
Yerlere koyacağınız farklı renkte veya kare, üçgen, dikdörtgen, yuvarlak gibi şekillerde büyük elişi kağıtlarını çocuğun ayırt etmesi ve söylediğiniz renge veya şekle basması istenir. Böylece geometrik kavramlar veya renkleri yavaş yavaş öğretebilirsiniz.

YÜZ İFADESİ OYUNU
Tekrar kullanabilmek adına elişi kağıtlarına, eşya kartonlarının iç yüzlerine veya plastik tabaklara çizebileceğiniz gülümseyen, kahkaha atan, ağlayan, sinirli gibi basit yüz ifadelerini halıya koyup hangi yüz gülüyor bakalım gibi yönlendirmelerle çocuğun yüz ifadelerini ve duyguları daha iyi tanımlamasını sağlayabilirsiniz.

KÜMELENDİRME OYUNU
Belirli birkaç renkte küçük kesilmiş elişi kağıdı, top şeklinde hamur, boyanmış makarnalar veya mandal gibi çocuğa zarar vermeyecek cisimler kullanarak çocuğun bunları renklerine göre ayırmasını isteyebilirsiniz. Bu oyun için daha önceden kullandığınız ve içini temizlediğiniz plastik yoğurt veya peynir kaplarını çocuğunuzun bir rengi bir kutuya, diğer rengi diğer kutuya koyması için kullanabilirsiniz. Veya tek bir kutu içerisine sizin istediğiniz farklı renkleri ayırt ederek de koyabilir.

MÜZİKLE DANS VEYA ZIPLAMA
Yavrunuzla birlikte sizin de aktif olacağınız, eğleneceğiniz bir oyun. Çocuğunuzun bildiği herhangi hareketli bir çocuk şarkısı veya çocuğunuzla birlikte severek dinlediğiniz pop bir şarkı işinizi görecektir. Şarkı başladığında birlikte belirli hareketleri yapabilir, zıplayabilir ya da dans edebilirsiniz; şarkı durduğunda ise donakalmanız gerekir. Hareket eden yanar. Bu oyunda çocuğunuzun fiziksel aktivitesi artacak, ritim yeteneği gelişecek ve kurallara uymayı öğrenecektir.

PATLAYAN MISIRLAR
Çocuğunuzu tencerede patlayacak bir mısır olarak hayal edeceğiniz bir oyun. J Kuzunuzu halı veya koltuk gibi rahat bir yere yatırdıktan sonra, sen bir mısırsın, şimdi seni tencereye koydum ve üzerine biraz yağ döküyorum, şimdi de biraz tuz döküyorum, birazdan da sen patlayacaksın gibi sözlerle yönlendirip eğlendirdiğiniz bir aktivitedir mısır oyunu. Hadi patlayalım komutuyla çocuğunuz uzandığı yerde ellerini ve ayaklarını hızlıca sallarken pat pat çıt çıt şeklinde mısır sesleri çıkartır ve enerjisini atması sağlanır.

OYUNCAK ARAMA OYUNU
Dolapların içerisine çocuğunuzun herhangi bir eşyasını sakladığınızı ona söylüyorsunuz. Şu dolaba senin ayıcığını sakladım haydi bulalım bakalım gibi yönlendirmelerle oyuna başlıyorsunuz. Çocuğunuz oyuncağını ararken sen şuan aşağıya baktın demek ki oyuncak daha yukarıdaymış gibi söylemlerle ona aşağı yukarı gibi yön kavramlarını öğretmiş oluyorsunuz.

Çocuklarınızla bol keyifli ve eğitici zaman geçirmenizi sağlayacak daha pek çok oyun vardır ama önemli olan çağımızın teknolojisine ve hazır yapım oyuncaklarına bağımlı kalmadan basit ve kendimiz oluşturabileceğiniz materyallerle çocukların yaratıcılığını ve zekasını geliştirmek; aynı zamanda fiziksel gelişimini desteklemek. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim, umarım sizler için faydalı olmuştur. Farklı başlıklarda görüşmek üzere! J