Anne Sütünü Arttıran Yiyecek ve İçecekler


   
                     
Doğum yaptınız, hastaneden küçük kuzunuzla evinize döndünüz. Tebrikler Sizlere uzun ve sağlıklı      bir ömür diliyorum. Artık sağlığınıza daha çok dikkat etme vaktiniz geldi çünkü hem doğum sonrası toparlanma sürecindesiniz hem de küçük kuzunuzu emzirmeye başladınız.
             
Anne sütü, doğum anından itibaren özellikle ilk yarım saat - bir saatte, bebeğin bağışıklığın güçlenmesini sağlayan antikorlar içerdiği için çok önemli bir besin kaynağıdır. Anne sütünü yeterli düzeyde alan bebeklerin fiziksel gelişim süreçleri de paralel olarak iyi yönde ilerler, hastalıklara yakalanma riskleri düşer. 
           
Eğer annenin sütü yeterli geliyorsa bebeği ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslemek çok önemlidir. Emziremeyen veya sütünün yetersiz olduğunu düşünen anneler ise bebeklerine inek sütü değil keçi sütü vermelidir. Çünkü içeriği bakımından anne sütüne en yakın süt keçiden elde edilendir. Ek besinlere ve formül mamalara geçerken bebeklerine ilk defa bunları yedirecek olan anneler, bebeklerin alerjik reaksiyon gösterip göstermediğini de takip etmelidir.

 Emzirme sürecinde sütünüzün artması için dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var. Bunları işinize yarayacak ve pratik bir şekilde size aktarmak istiyorum. Tabi ki en başta gebelikten önceki süreçte de olduğu gibi günde 3-3,5 litre su içmeye çalışmalısınız. Çünkü emzirdiğiniz dönemde sütünüzün çıkışı ile su kaybedersiniz. Dolayısıyla su içmek ve bolca protein, vitamin, mineral içeren yiyeceklerle beslenmek sütünüzün miktarında bolluk ve bunda devamlılık sağlayacaktır. Ayrıca yediğiniz ve içtiğiniz her şeyin süte aktarıldığını ve bebeğinizin de bunlardan faydalandığını unutmayın.

Sağlıklı ve sütü gelen bir anne günde neredeyse 800 ml. süt salgılar. Su dışında, hem vitaminlerinden faydalanmak hem de vücudunuza su dışında sıvı almak için evde kendinize sevdiğiniz meyvelerden meyve kokteyli de hazırlayabilirsiniz. Ancak meyveleri sıktıktan sonra hemen içmeye dikkat edin, beklettikçe vitamin düzeyi azalacaktır.

Ben sıcak içecek severim meyveleri ısırarak yemekten hoşlanıyorum diyorsanız, bitki çaylarından da faydalanabilirsiniz. Funda yaprağı, rezene, çörekotu yağı, ısırgan otu, dereotu gibi bitkilerin çaylarını da sütünüzü artırmak için deneyebilirsiniz. Süt içmek de tabi ki sütünüz arttırabilir ama şişliğe ve karın ağrısına neden olabileceği için en azından laktozsuz süt tüketmeye özen gösterin.

Anne sütünün artması için yiyebilecekleriniz arasında ise protein içeren kırmızı et, yumurta, balık       ve baklagiller; tam tahıllı yiyecekler (buğday unu, pirinç, tam tahıllı ekmekler gibi); fasulye, karnabahar, brokoli gibi yeşil sebzeler; kırmızı ve turuncu sebzeler, biber, portakal, erik, elma, havuç gibi meyveler ve fındık, ceviz badem gibi kuruyemişler var. Ayrıca bitkisel yağların tüketimi de sütün artmasına katkı sağlıyor.

Kalsiyumun yeterli miktarda tüketilmesi de emzirme döneminde çok önemli. Çünkü kadınlarda hem emzirme dönemlerinde kalsiyum kaybediliyor, hem de emzirmeseniz bile (kalsiyum tüketmemenizi gerektiren özel bir sağlık durumunuz yoksa) her gün kalsiyum tüketmek zorundasınız,  çünkü osteoporoz (kemik erimesi) gibi bir tehlikeyle karşı karşıyayız. Kalsiyum içeren  kaynaklar ise süt, yoğurt, cacık, peynir, sütlü tatlılar (ev yapımı), dondurma (katkısız) ve susam. Susamı yaptığınız börek çörekler dışında çorbalarınıza, salatalarınıza da serpiştirirseniz kalsiyum alımınızı artırırsınız. 
                               
Bu yiyeceklerin dışında doktorunuzun önerebileceği vitaminler olursa tabi ki onları da beslenme düzeninize eklersiniz. Düzenli beslenmeye ve ara öğün alımlarınıza dikkat eder bol da sıvı alırsanız bebeğinize vereceğiniz sütün besleyici değerlerini arttırmış olursunuz. Çok fazla yağlı ve şekerli beslenmekten de kaçınmanızı tavsiye ederim.

Bebeğinizle mutlu bir ömür dilerim. Yani yazılarda görüşmek üzere…