Bebeğinizin Sizi Emmek İstememe Nedenini Anlayın

Merhaba anneler! :) Emzirmek isteyen ama bebeği reddettiği için emziremeyen veya sütü erken kesilen anneler neden sütüm kesildi, bebeğim artık emmiyor benden uzaklaştı mı, gibi endişelere kapılıyor. Bu gibi durumlar çoğu annenin başına gelebilecek durumlar ve önemli olan çocuğunuzun neden emmeyi reddettiğini veya sütünüzün neden kesildiğini anlamaya çalışmanız. Sizin hayatınızda meydana gelen en küçük değişimler ve stres faktörleri, bebeğinize de yansıyacaktır. Çok fazla duygusal olmaktansa bu duruma çözüm bulmayı amaçlamanızı tavsiye ederim.

Bebeğimin Meme İstemediğini Nasıl Anlarım?

- Bebeğinizi emzirdiğiniz sırada, onu bir göğsünüzden diğerine geçirdiğinizde göğüslerden birini diğerine tercih ettiğini gözlemleyebilirsiniz. Bu durum bebeğin sadece bir göğüsten emmek istediğini gösterir ve diğer göğsünüzde bir sağlık problemi olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışmanızı öneririm.
- Bebeğiniz emerken bir şekilde huzursuzluğunu size hissettirir. Yüzünü buruşturur, ellerini yumruk yapar, memeyi ağzından geri çıkartıp kafasını sağa sola sallar gibi hareketler yapar. 
- Bir müddet emdikten sonra hıçkırarak, fazlaca yutkunarak emmeyi bir anda kesebilir. Bu, göğsünüzden sütün çok fazla miktarda ve basınçta çıktığını ve bebeği rahatsız ettiğini gösterir.
- Önceki zamanlarda olduğu gibi uzun süre emme pozisyonunda durmayabilir. Çok kısa sürede emip etrafı izleyebilir, ilgisi dağılabilir. Bu da memeyi almak istemediğini gösterir.

Peki Bebek Annesini Emmeyi Neden Reddeder?

- Öncelikle son zamanlarda yiyip içtiklerinizi gözden geçirin. Fazla acılı, brokoli, lahana, karnabahar gibi kokulu besinler yediyseniz bebeğinizin emmeme nedeni muhtemelen bu olabilir. Çünkü yiyip içtikleriniz sütünüzün tadını etkiler.
- Bebeğinizi emzirmeden önce burun tıkanıklığının olup olmadığını kontrol ederseniz emerken ve yutkunurken zorluk çekmeyecektir. Eğer bebeğiniz rahat nefes alamıyorsa nefes almak için sık sık memeyi bırakacaktır.
- Kullandığınız duş jelleri veya vücut losyonlarının kokuları da bebeğinizi etkiliyor olabilir. Bebeğiniz belki de aslında açtır, emmek de istiyordur ama kokudan rahatsız olduğundan dolayı uzaklaşmak istiyor olabilir.
- Bazı bebekler emerken açlığın verdiği hevesle annenin memesini ısırabilir ya da tırnaklayabilir. Bu gibi durumlarda çığlık atmak gibi ani tepkiler verdiğinizde, bebeğiniz bu tepkileri ona kızıyorsunuz olarak algılayabilir ve emmekten korkar. Annelik her haliyle zor ancak biraz sabır…
- Bebeğim büyürken yaş farkı çok olmasın, birlikte büyüsünler diye düşünüp bebek sütten kesilmeden ona yeni bir kardeş planlamış olabilirsiniz. Bu durumda hormonlarınızdaki değişimler doğal olarak sütünüzün tadını etkileyeceği için bebek emmek istemeyebilir.
- Emzirme pozisyonları da bebeğin rahat emmesi ve yutkunması için önemlidir. Sürekli genzine süt kaçan ve öksüren çocuk rahatsız hissedecektir. Aşağıdaki fotoğraftan doğru emzirme pozisyonlarını inceleyebilirsiniz.
- Bebeğinizin yutkunma, ağzında yara, diş çıkarma, pamukçuk, gaz, herhangi bir yerinde ağrı  problemleri varsa bu faktörler bebeğiniz aç ve iştahlı olsa bile emmesine engel oluyor olabilir. Bebeğinizi sıkça gözlemleyin ve davranışlarındaki değişiklikleri doktorunuza bildirin.
- Bazı bebekler kalabalık ortamlarda gürültüden rahatsız olur veya dikkatleri çabuk dağılır. Anne ile emme sayesinde kurulan bağı koparmamak ve güçlü kılmak adına onunla sakince konuşabileceğiniz ve huzurlu bir şekilde emzirebileceğiniz mekanlar seçebilirsiniz.Doğru Emzirme Pozisyonları


Umarım bebeğiniz en kısa zamanda düzenli emmeye tekrar başlar. Süt kalitenizin ve miktarının artmasını istiyorsanız 'Anne Sütünü Arttıran Yiyecek ve İçecekler' yazımı da okumanızı tavsiye ederim. Şimdilik benden bu kadar, kendinize iyi bakın…