Bayanlarda Sık Görülen Hastalıklar


Merhaba! :) Bugün bayanlarda en sık rastlanan hatta günlük hayatımızda kendi kendine bile geçebilen dolayısıyla farkında bile olmadığımız rahatsızlıklardan bahsetmek istiyorum.  Biz bayanlar için sanki günlük hayatımızdaki her şey erkeklere göre daha zormuş gibi geliyor bana. Özel hayatımızda, işin stresi ayrı, evin yemeği, çamaşırı, temizliği, misafiri, bir de bebişimiz varsa onun bakımı ayrı sorumluluk. Eşlerimizle kaliteli zaman geçirmenin de önemli olduğunu, bunun için de ayrıca vaktimizi ayırdığımızı hatırlatmama gerek yok sanırım.
Sosyal ve profesyonel hayatımızda da hem psikolojik hem fiziksel açıdan işlerimizin aksamasına kadar bizlere engel olan küçük de olsa rahatsızlıklar yine bizlerde maalesef. En basitinden aslında semptomlarına alışık olduğumuz regl dönemlerimizde bile hem fiziksel hem de psikolojik olarak etkileniyoruz, günlük yaşantımızda yaptığımız aktivitelerimiz aksayabiliyor. Karnımız, başımız ağrırken ve biz gerginken yaptığımız her iş bizi çok daha fazla yoruyor. 

Bunun dışında aslında bizlere önemsiz gibi görünen ancak takip edilmesi gereken ve eğer müdahale edilmezse farklı ve daha ağır rahatsızlıklara da sebep olabilecek hastalıklar var. Örneğin vajinal mantar enfeksiyonları, regl düzensizliği, rahim ağzı yaraları, genital uçuk, yumurtalık kistleri, anneciklerin ve ergenlik dönemindeki genç kızların günlük hayatta başına sıkça gelen, pek de üzerine düşülmeyen rahatsızlıklar. 

Regl düzensizliğinin sebepleri arasında aşırı kilo alıp verme, regl kanamasının yeni yeni başladığı dönemlerde olma, kansızlık, günlük yaşantınızda aniden değiştirdiğiniz alışkanlıklar, hava değişimleri, bazı psikolojik sıkıntılar ve stres, uzun süre doğum kontrol hapı kullanma, rahimde oluşan miyomlar, aşırı egzersiz, tiroid sorunları, istenmeyen gebelik sonucu bebeği aldırma (kürtaj), polikistik over, kemoterapi ve radyasyon tedavileri gösterilebilir.
Adet kanamanızın geciktiğini veya kanama dönemlerinizin gün sayısının uzayıp kısaldığını farkettiğiniz aylarda bu değişimleri mutlaka not etmenizi ve en kısa zamanda doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederim. 
Rahim ağzı yaralarının (servisit) kısaca açıklamasını yapacak olursak rahim ağzı dokusunun enfeksiyon, tahriş gibi sebeplere bağlı olarak iltihaplanmasıdır. Kasık ağrısı ve vajinal akıntısı olan kadınların çoğunda farklı bir hastalıkla birlikte ya da tek başına rahim yaralarının oluşması mümkündür.
Rahim ağzı yaralarının belirtileri arasında ilişki sırasında ağrı,idrar yapılan kısımda yanma, vajinada yanma, kaşıntı ve aşırı kanama gibi rahatsızlıklar vardır.  Servisitlerin tedavisinde ise eğer doktorunuz rahim ağzınızda enfeksiyona bağlı bir semptom bulursa antibiyotik tedavisiyle iyileşmenizi sağlayacaktır. Ya da herhangi bir nedenden dolayı tahriş söz konusu ise doktorunuz tahrişe neden olan şeyi artık kullanmanızı önermeyecektir ve hastalığın iyileşme sürecini takip edecektir.
Vajinal mantar enfeksiyonlarının ise en çok görülen belirtileri arasında süt kesiği şeklinde gelen vajinal akıntılar bulunur. Diğer hastalıklarda olduğu gibi kaşıntı, iç dudaklarda şişlik ve yanma da söz konusu olabilir. Tedavi yöntemlerinde ise hem ağızdan alınan haplar hem de vajinadan etkili fitil ve krem gibi ilaçlar kullanılmaktadır. 
Vajinal uçukta görülen belirtilere bakacak olursak en başta karın ve kasık ağrısı, batma hissi, baş ağrısı, aktivitelerde isteksizlik, ciltte ağrı ve yanmalar, döküntüler, şişkinlik hissi ve kabarmalar gelmektedir. Tedavisi süreci ise antibiyotiklerle biraz zor olup lokal hijyen sağlayan kremlerle desteklenebilir. Oral yoldan (ağızdan) alınan ilaçlarla iyileşme süreci hızlandırılır. 
Yumurtalık kistlerinde ise bilinen en önemli neden hormonal değişimler ve bozukluklardır. Ayrıca yumurtlama dönemlerinde yumurtlamada sorunlar, enfeksiyonlar veya çok fazla radyasyona maruz kalmak gibi sebeplerin de kiste sebep olduğu görülebilir. Kistin 6 cm. den küçük olması ve muayenede rahatça hareket ettirilebilmesi, doktorunuzun görüşüne bağlı olarak, kistin ilaçla birkaç ayda küçülme ve yok olma ihtimalini artırabilir. Ancak kist daha büyük ve içeriye yapışık haldeyse ameliyat gerekli görülebilir.
Bu arada kadın hastalıklarında benim sizlere naçizane bir tavsiyem ise sadece bir doktorun verdiği ilaçlara ve tanı - tedavi yöntemine bağlı kalmadan, ilaçları temin etmeden önce birkaç doktorun görüşünü almanızdır. 


Peki Genel Olarak Kadın Hastalıklarının Oluşmasını Nasıl Önleyebiliriz? 

Tuvalet temizliğimiz sırasında mutlaka önce vajina sonra popo bölgesi temizlenmelidir. Temizlik, arkadan öne şeklinde değil ön kısımdan arkaya doğru yapılmalıdır.
Fazla titiz davranıp vajina içine kadar basınçlı su ile kişisel temizlik sağlanmaya çalışılmamalıdır. Fazla basınçlı su ile temizlenmeye çalışmak vajinadaki ph değerlerini değiştirecek, var olan sessiz mikroorganizmaların vajina içerisinden rahim içine kadar ilerlemesine neden olacaktır. 
İç çamaşırlar günlük olarak değiştirilmeli, sentetik ve boyalı çamaşırlardan kaçınılmalıdır. Çamaşır çeşidinin özellikle pamuklu seçilmesi gerekir.
Çamaşırlar gerekirse mikropları öldürmek amacıyla yıkadıktan sonra ütülenedebilir.
Çamaşırların ve vajinal bölgenin nemli kalmamasına özen gösterilmeli.
Cildin nefes alamayacağı dar kıyafetlerden kaçınılmalıdır. Dar kıyafetler genital bölgede nem oranının artmasına sebep olur.
Tüylerin temizlenmesi sırasında hijyen kurallarına dikkat edilmeli ve temizleyici aletler çok uzun süre kulanılmamalıdır.
Adet dönemlerinde eğer tampon kullanılıyorsa, tamponun sıkça değiştirilmesine özen gösterilmelidir.
Kendini tam hazır hissetmeden, yani yeterli kayganlığa erişmeden cinsel ilişkiye girilmemelidir. 
Her 6 ayda bir jinekoloğa kontrole gidilmelidir. 

Özetle anneler, hayatınızdaki her şeye özenle yetişmeye çalışırken kendinizi ihmal etmeyin. Kadınsal konularda rahatsızlıkların belirtileri hakkında önceden bilgi sahibi olmak hastalıkların erken teşhis ve tedavisini kolaylaştırır. Bu belirtiler bende daha önceden de olmuştu kendiliğinden azalır, geçer gibi yanlış düşüncelere lütfen kapılmayın çünkü birçok hastalık ortak belirtilere sahip. Şimdilik bu konu hakkında yazacaklarım bu kadar. Umarım yazdıklarım sizlerin işine yarar bilgilerdir. Aklınıza takılan soruları bana yorum şeklinde göndermekten lütfen çekinmeyin. Kendinize çok iyi bakın, görüşmek üzere! :)