Gebelik Dönemlerinde Bebeğin Gelişimi

Merhaba! :) Bu akşam gebelik dönemlerinin takibi hakkında bildiklerimi sizlerle paylaşmak için açtım bilgisayarımı. Eminim her anne adayı kendi içine sinen doktora gerekli kontrolleri yaptırıp bebek ve doğum hakkında bilmesi gerekenleri öğreniyordur. Bunun yanında bazı doktorlar, bizim onların dilinden anlamayacağımızı düşünerek (bazı konularda haklılar da) bebeğinizin gelişimi hakkında çok ayrıntılı bilgi vermezler. Sadece gelişiminin haftalara göre normal olduğundan ve bir sorun olup olmadığından bahsederler. 

Ben de tabi ki bir doktor değilim ama bu konu hakkında okuyup öğrendiklerimden sizler de neden faydalanmayasınız ki!? Öncelikle gebeliğin tahmini tarihini belirlemek için son regl tarihiniz bilmeniz gerekir. Gebelik süresi ise 40 hafta, yani 280 gündür. Benim bebeğim hangi ayda doğacak, hangi burçtan olacak vesaire gibi sorularınızın cevabı ise şu şekilde; en son kanama gördüğünüz tarihe 7 gün ekleyip 3 ay geriye sayıyorsunuz ve bebeğinizin tahmini doğum tarihini hesaplamış oluyorsunuz. 

Gelin gelişim sürecine bakalım; gebeliğin oluşumu genellikle birinci ayda anlaşılıyor. Dolayısıyla birinci ayın sonundan başlayarak gelişim sürecini incelemeye başlayalım.  5-8 haftalar arasında bebeğinizin dolaşım sistemi oluşur, yüzü belirginleşmeye ve  göz tabakaları oluşmaya başlar. 

Bebeğinizin bu haftalarda beyin oluşumu başlar ve hızlı bir gelişim süreci gözlenir. Artık bebeğinizin kol ve bacaklarındaki küçük kemikleri görebilir hale gelirsiniz. Bebeğinizin kordonu ultrasonda gözünüze çarpmaya başlar. İkinci ayda bebişiniz artık 1-1,5 cm. civarındadır. Kalbi atmaya başlar ve ultrasondan kalbinin atışı duyulur hale gelir. (ne kadar duygusal anlardır <3) Elleri ve parmakları artık görebileceğiniz belirginliktedir. 


Üçüncü ay boyunca ise bebeğinizin iç organları gelişmeye başlar. Bebeğiniz ufak ufak hareketler yapmaya başlar ama tabi tekmelemelerinde olduğu gibi siz bunları hissedemezsiniz. Üreme organları gelişim gösterir ancak daha çok iç kısımda gelişim söz konusudur. Bebeğin 11. haftasında genital organlar dışarıdan da cinsiyet farkına göre belirginleşmeye başlar. Minik elleri ve tırnakları artık tam olarak oluşmuştur. 

Dördüncü aya girdiğinizde ise bebeğiniz artık 9-11.5 cm. boyundadır. Bu ayda bebeğin refleksleri gelişmeye başlar, baş parmağını emme hareketleri yapabilir ve artık mimikler sergiler. :) Tiroid bezleri gelişmiştir ve hormon salgılamaya başlar. Tabi ki kemik ve kas gelişimi devam eder. Ayrıca ,bence bu çok tatlı, bebeğinizin artık bir parmak izi vardır. Bunun yanında bebeğinizin çene yapısı iyice oturmuştur ve ensesi uzamış haldedir. 

Beşinci ayınızda ise bebeğiniz ortalama 15 cm. boya ve yaklaşık 300 gr. ağırlığına ulaşır. Kuzunuz artık dışarıdan gelen sesleri iyice algılamaya hatta tepki göstermeye başlar. Üreme hücreleri çoğalır. Bu ayda bebeğinizin ayak izi oluşur! :) 


gebelikte anne karni bebek 
Altıncı ayda bebeğiniz artık neredeyse 20 cm. boyuna ulaşmış olur. Ağırlığı ise 500 gr. civarına gelmiştir. Bebeğiniz uzuvlarını daha çok hareket ettirir hale gelir. Kaşları, göz kapakları ve vücudundaki küçük tüyleri oluşmuştur. 

Bebeğiniz 7. ayda daha çok kilo almaya başlar. Boyu 40 cm. e ulaşırken kilosu 1300 civarındadır. Bebeğinizin kime benzediğini artık az çok görebilir hale gelirsiniz çünkü yüz yapısı artık oturmuş haldedir. Bu dönemde bebişin bağışıklık sistemi daha da kuvvetlenir. Saç oluşumu artar. Bebeğiniz ara ara uyuyup uyanır. Artık babasının ve sizin sesinizi tanır hale gelir ve size tepki verir, yani babaları karnınıza kulağını yaslayıp bebekle konuşurken onunla gerçekten iletişim kuruyordur. 

Doğuma yaklaştığınız 8. ayda ise bebeğiniz artık neredeyse 50 cm. uzunluğundadır. Kilosu ise 2- 2,5 kg. a  ulaşır. Bu dönemde bazı bebekler normale göre çok bazıları ise normalden daha az hareket ederler. Bu durumlarda normalde hissettiğiniz hareketlilik sıklığını göz önünde bulundurarak size anormal gelen durumlarda doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca son aylarda bebeğin kemik gelişimi hızlanarak artacaktır. 


Bebeğiniz 9. ayına girdiğinde ise artık yeterince büyüdüğü için çok fazla hareket edemez,çünkü karnınızda yer kalmaz. :) Kilosu 2,5 ile 3,5 arasında değişir. Boyu ise 50 cm. civarındadır. Kuzucuk artık çıkışına hazırlanır gibi aşağıya doğru inmiş vaziyettedir. 
Vee, sabırsızlıkla ve belki de biraz korkuyla beklediğiniz doğum anına geldiniz... Umarım minik kuzunuz sağlıklıca doğar, sizler için de herhangi bir sağlık problemi oluşmaz.

UNUTMAYIN! Bebeğinizin anne sütünü ilk yarım saat- bir saat içerisinde alması, onun bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi ve ileriki dönemlerde gelişimi açısından çok çok önemlidir. Bebeğinizi emziremiyorsanız da lütfen inek sütü  yerine keçi sütü vermeyi tercih edin, ayrıca eğer emziremeyip ileride formül mamalarla besleyebilecekseniz mamayı yedikten sonra bebeğinizin alerjen tepkiler gösterip göstermediğini lütfen gözlemleyin!   
Gebelik döneminizde bebeklerin genel gelişme süreciyle alakalı benim bildiklerim bu kadar anneler. Gebelik dönemlerinde annelerin vücutlarında olan değişimler,rahatsızlıklar ve nasıl beslenmeniz gerektiğiyle ilgili bir yazı da yazmak istiyorum. :) 
Umarım diğer yazılarımda da görüşürüz. Kendinize çok iyi bakın!