Kilo Verdiren Bitki Çayları


Merhaba! Bu aralar bazı detoks çaylarını ve besleyici karışık bitki ve meyve sularını araştırır oldum. Daha önce aranızda uzun süre detoks yapan var mı bilmiyorum ama, çok uzun süre detoks yapmanın zararlı olduğunu okumuştum. Onun yerine en fazla 3 – 4 gün sadece detoks çorbaları, taze sıkılmış meyve suyu, katkısız şekersiz pudingler gibi sıvı besinlerle beslenmek daha doğru olacaktır diye düşünüyorum. Düzenli beslenme ve egzersizinizi ödem söktürücü ve metabolizmayı hızlandırıcı bitki çaylarıyla desteklemek de etkili bir yol olacaktır.
Detoks çorbaları ve smothieleri araştırma sürecimin, bu ayki yoğunluğumdan dolayı biraz uzayacağını düşünerek şimdilik evde kendiniz kolayca hazırlayabileceğiniz ödem attırıcı ve metabolizmanızı hızlandırıcı içecekleri sizlerle paylaşmak istedim. Bu tarifleri arada sırada annemle uygularız. Ve eğer dengeli besleniyorsanız ve bol su içiyorsanız etkilerini mutlaka göreceksinizdir.
( Nedir bu smoothie diye soranınız olacaktır; kısaca taze meyve ve/veya sebze püresi, su ve buz karışımına bazen çeşitli süt ürünler, tatlandırıcılar, protein tozları da eklenerek hazırlanan besleyici içecek diyebilirim. )

Ödem Attırıcı İçeceklere Gelelim;

Kiraz Saplı Çay;
Malzemeler;
10 tane kiraz sapı
10 tane maydanoz yaprağı
3-4 tane defne yaprağı
1 tutam mısır püskülü
1 tutam ısırgan otu
1 tutam mısır püskülü
1 litre su
è Bir litre kaynamış suyun içerisine malzemeleri atarak demleyin. Ilıyınca gün içerisine yayarak bitirin.

Maydanoz Çayı
Maydanozun kan ve böbrek temizleyici dolayısıyla ödem söktürücü olduğunu duyduğumda çok şaşırmıştım, pek önemsemediğim bir yeşillikmiş sanırım. :)  Maydanozun idrar söktürücü etkisinin yanında kanserden koruyucu etkileri de varmış. Çayınızı içtikten sonra kalan demi yüzünüze bir pamuk yardımıyla uygular ve biraz bekletirseniz sivilce oluşumunu engelleyici etkisini de görmüş olursunuz.
Malzemeler;
- Bir su bardağı su
- İki çay kaşığı ince ince doğranmış kurutulmuş maydanoz
è Kaynattığınız bir bardak suyun içerisine maydanozları atarak demlenmeye bırakın. Demleme süresini 3-4 dakika alabilirsiniz. Demlenen ve biraz ılıyan çayı afiyetle için. :)
Çayı gün aşırı içebilirsiniz. Çok fazla tüketilmesi durumunda sağlık problemlerine yol açabilir.

Karışık Bitki Çayı;
Bir çay kaşığı meyan kökü
- İki çay kaşığı papatya
- Bir çay kaşığı rezene
- Bir çay kaşığı anason
- Bir litre su
è Bir litre kaynamış suyun içerisine bitkileri ekleyerek demlendiriyoruz, gün içerisinde bu suyu bitirmeye çalışıyoruz. Ertesi güne bırakmamalısınız.

Beyaz Çay
Beyaz çayı iki sene önce keşfettim, aranızda çok uzun süredir içen var mıydı bilmiyorum. Yeşil çayın kilo verdirdiğini ve ödem attırdığını duymuştum ama beyaz çayı hiç denememiştim. İyi ki de farkına varmışım senin beyaz çay! :)  Açıkçası beyaz çay hem koku hem de tat olarak yeşil çaya göre benim daha çok hoşuma gidiyor. Ayrıca çok da faydalı. Yağ hücrelerinin oluşmasını ve vücutta dağılmasını önlüyormuş, e daha ne olsun! :)
Malzemeler;
- Bir çorba kaşığı beyaz çay
- Bir kupa kaynamış su
è Kaynamış suyun üzerine beyaz çayı atıp 3- 5 dakika kadar demini almasını bekleyin ve çayı içebilirsiniz. İsterseniz içerisine 3-5 damla limon ve nane ekleyebilirsiniz. Tadını ve etkisini daha da iyi hale getiriyor. Her gün bir veya iki bardak içilmesinin herhangi bir sağlık probleminiz yoksa yararlı olacağını düşünüyorum. Gün aşırı içseniz bile etkisini görürsünüz gerçi…

Ebegümeci Çayı;
Ebegümeci çayı da yeşil çay ve beyaz çay gibi yağ hücrelerinin atımında etkili bir bitki çayı.  Metabolizmanızı hızlandırır, lavaboya gitmenizi kolaylaştırır. Ama hamile anne adaylarının veya emziren annelerin içmesi sakıncalıymış, dikkat edin.
Malzemeler;
- Bir kupa kaynamış su
- Bir yemek kaşığı kurutulmuş ebegümeci yaprağı
è Kaynamış suyunuza ebegümeci yapraklarını atarak bir müddet demlenmesini bekleyin ve afiyetle için. 

Limonlu Su
Malzemeler;
- 2 adet limon
- 10 yaprak yeşil nane
- 1-2 salatalık
- Oda sıcaklığında su
è Yiyecekleri posa haline getirmeden ince ince dilimleyerek suyumuzda bir gece bekletiyoruz ki içerisindeki maddeler ve su iyice özleşsin. Daha sonra kaynatmaya veya herhangi bir işleme gerek duymadan bu suyu bir gün içerisinde bitirmeye bakıyoruz. :)

Yeşil Çay;
Yeşil çayın metabolizmayı hızlandırıp yağları attıran bir etkisi var. Aynı zamanda vücudu toksinlerden de arındırıyor, kanser gibi hastalıkları önlüyormuş.
Malzemeler;
- Bir kupa su
- Bir tatlı kaşığı yeşil çay yaprağı
è Suyunuzu kaynattıktan sonra yeşil çay yapraklarını atın ve 3-4 dakika demlenmeye bırakın. Ilıyan çayınızı limon ve çok az balla tatlandırarak içebilirsiniz.

Biberiye Çayı;
Biberiye çayı da kabızlık sorunu çeken bayanlar için birebir. Lavaboya gitmenizi sağlayarak kilo verme sürecinizi hızlandırıyor. Ayrıca antioksidan içerdiği için hastalıklardan koruyor, cildinize tazelik ve canlılık veriyor.
Malzemeler;
- Bir çay kaşığı biberiye
- Bir kupa su
è Kaynamış suyunuza biberiyeyi ekleyip demlenmeye bırakıyor, ılıyınca süzüp içiyorsunuz.

Bu günkü sağlıklı beslenme köşesi de böyle oldu :) Umarım bu bitki çaylarının etkisini görürsünüz, okuduğunuz için teşekkürler. Farklı yazılarda görüşmek üzere, hoşçakalın.