Lenovo G50 Ürün Değerlendirmem


Merhabalar…
Bu aralar çalışırken ne kadar memnun olduğumu düşünmeden edemediğim bilgisayarım hakkında sizlerle biraz konuşmak isterim. Sizlerin farklı markalardaki bilgisayarlar konusunda deneyimleriniz nasıl oldu bilmiyorum ama benim daha önceden kullandığım Acer, Toshiba, HP, Asus ve Lenovo bilgisayarların arasında en çok memnun kaldığım marka Lenovo’dur. Toshiba’da sürekli pat diye kapanmalar olurdu, güncelleştirmeleri bir türlü bitmek bilmezdi, Asus’un da ısınma problemini ne yapsam çözememiştim mesela...

Bu yazım biraz tavsiye mektubu gibi olacak ama evet tavsiyem olsun, eğer daha önce Lenovo laptop sahibi olmadıysanız kullanmaktan çekinmeyin diye yazıyorum. :)

2-3 sene önce kullandığım bilgisayarım da Lenovo’ydu. Modelini (özür dileyerek) net olarak hatırlayamamakla birlikte onun da çok hafif ve hızlı olduğunu söyleyebilirim. Önceki Lenovo’m İ3’tü ve ekranı 13 inçti. Minikliği sayesinde her yere götürebildiğim rahatça çalışabildiğim, ısınma, taşıma, yavaşlık vs. problemi olmayan bir bilgisayardı. Gel gelelim ömrü dolmuştu garibimin, çok dolmuştu, yorulmuştu artık, e bir de düşürünce tabi dayanamadı…

Şuan kullandığım bilgisayarımın modeli ise Lenovo G50. Geçen sene Kasım’da almıştım. Hala sapasağlam, her gün açıp kurcalamama rağmen bana mısın demedi.

Gelelim özelliklerine

Bu bilgisayarda aradığınız özellik büyük ekransa evet işinizi görecektir. Ekranı 15.6 inç. Film izlerken, ders çalışırken veya özel programlarda çalışırken gözünüzü yormuyor.

Ekrandan çok hızı daha önemli diyorsanız -AMD işlemci olmasına rağmen-  (alırken tereddüt etmiştim hızını etkiler mi diye, işlemci asla hızını etkilemedi) gayet hızlı. Bir de İntel Core İ5. 

Çözünürlüğü ise 1366 x 768, renkleri gayet canlı ve parlak. Ekran parlaklığını azaltsam da renklerde bozulma olmuyor.

USB kısmı 3.0 özellikte, bildiğim kadarıyla bir de 2.0 var. :)) (Biz bayanlar erkekler kadar teknolojiden anlamıyoruz.) 3.0 özellikteki USB girişleri verilerin neredeyse on kat daha hızlı aktarılmasını sağlıyormuş.

Bilgisayarda ‘One Key Recovery’ özelliği var, ki bu özellik tek tuşa basarak bilgisayarınızı taramaya, onarma yapmanızı sağlıyor.

Bana kamera lazım, sık sık online görüşmelerim oluyor diyenler için kamera görünüm özellikleri de kullanışlı. 720p ve HD özellikte kameraya sahip bir bilgisayar. Annemlerden uzakta yaşadığım için bolca Skype görüşmelerim oluyor, oradan tecrübeyle sabit… :)

Eşimle genellikle bilgisayarımı televizyona bağlayıp filmleri büyük ekranda izlemeyi tercih ediyoruz. Lenovo G50, sadece film izlemek için değil, iş yerlerinizde sunum yapmak, fotoğrafları slayt gösterisi şeklinde hazırlamak vb. için de kullanabileceğiniz bir özellik olan HDMI çıkışına sahip.

Ağırlığı bir bayan olarak değerlendirirsem, büyüklüğüne göre ne çok ağır ne de çok hafif diyebilirim. Külçe gibi değil en azından, gideceğiniz yerlere rahatça taşıyabilirsiniz.

Ekranın inceliği ise yine kibarlık bekleyenler için tatmin edici. Bunun yanında ses kalitesinden de memnunum, gayet gür. Dinlerken dikkat kesilmeniz gerekmiyor. :)

Depolama alanı ise 1TB HDD imiş. Ben bellek de kullandığım için henüz dolduramadım şahsen.
Benim takıldığım bir nokta var ki o da tuşlarının biraz sert olması, özellikle yazarak para kazanmak zorunda olanlar veya sık yazı yazanlar için belki sıkıntı olabilir, gerçi insan alışıyor da... Eşimin bilgisayarı Lenovo Z580 mesela, onun bilgisayarıyla benimkini sadece tuşlar açısından değerlendirirsek onu tercih edebilirim, çok yumuşak onunkiyle yazması. :)

Lenovo 50 laptop ile ilgili anlatacaklarım ve tavsiyelerim işte böyle. Memnun olan olmayan herkesten birkaç yorum isterim, ki Lenovo alacak farklı okuyucular da satın almadan önce değerlendirme yapabilsinler.


Okuduğunuz için teşekkürler, farklı yazılarda görüşmek üzere! :)