3-4 Yaş Çocuklarınızla Evde Oynayabileceğiniz Oyunlar

Merhaba! Üç- dört yaşındaki çocuklarını kreşe/anaokuluna gönderip göndermeme konusunda ikileme düşen veya henüz gönderme imkanı olmayan aileler olabilir. ‘Benim çocuğum anaokuluna gidiyor ama onunla birlikte kaliteli vakit geçirmek de istiyorum.’,‘Ben de evladıma bir şeyleri oyunla öğretebilirim yeter ki bana birileri yol göstersin.’ diyorsanız buyurun 3-4 yaş için uygun eğitici oyunları okumaya.

v Evde Avlanma
Evin veya bulunduğunuz yerin özelliklerine göre istediğiniz bir rengi/eşyayı/özelliği avlama konusunda çocuğunuzu heveslendirin. Örneğin haydi şimdi kırmızı renkleri bulalım gibi yönlendirmelerle oyunu birkaç defa tekrarlayabilirsiniz. İstediğiniz şeyi doğru şekilde bulduğunda onu sevgiyle veya sevdiği şeylerle oyunun sonunda ödüllendirebilirsiniz.

vSaklambaç
Herkesin her yaşta eğlenerek oynayabileceği bir oyun. Çoğu kişi de biliyor zaten nasıl oynandığını ama yine de yaşa uygun olduğu için hatırlatma olsun diye buraya bırakıyorum. :)

v Kaybolanı Bulma
Çocuğunuzun arkadaşları ya da kuzenleriyle oynayabileceği bir oyun. Tabi ki kalabalık bir aileyseniz aile fertleriyle de oynanabilir. Çocuğunuzun gözlerini kapatıyorsunuz ve birisini dışarıya çıkarıyorsunuz. Daha sonra gözlerini açtırıp kimin ortamdan ayrıldığını sorabilirsiniz. Eğer bilemiyorsa çıkan kişinin özelliklerini söyleyerek kopya verebilirsiniz. Bilen çocuğun sırası geçer, soruları bilecek kişiler değişir. Herkes oynayınca oyun bitirilebilir.
Aynı oyunu, çocuğun bulunduğu ortamdan belirgin bir eşyayı saklayıp da oynayabilirsiniz. Eşyanın özelliklerini sayarak da yine kopya verebilirsiniz.

v Hamurdan Hikaye Uydurma
Çocuğunuzun sevdiği bir hayvanı veya eşyayı hamurla birlikte yapabilir ve onun üzerine hikaye yaratabilirsiniz. Örneğin hamurdan bir bisiklet yapabilir, bisiklet üzerinden bir hikaye başlatabilirsiniz. Hikayenin gerisini çocuğunuz getirebilir. Bu oyun çocuğunuzun yaratıcılığını güçlendirir ve kendini ifade etmesini sağlar.

v Ritm Çalışması
Bu oyunu kesinlikle yetişkin gözetiminde oynatmanız gerekir. Çünkü çocuklar küçük taneleri yutabilir veya bunlar boğazlarına takılabilir. Bitmiş küçük el kremi kutularına veya sürpriz yumurta plastiklerinin içine çeşitli taneler ( küçük taşlar, mercimek, pirinç, tel şehriye vb.) koyarak ses farklarını konuşabilir ve istediğiniz ritimleri çalıştırabilirsiniz. Ritimlerin çok uzun olmamasına dikkat edin. Önce siz yapın, çocuğunuzun tekrar etmesini isteyin.

v Top Aktarma
Yine aile bireyleriyle oynayabileceğiniz bir oyun. Topu/balonu/yastığı biraz hızlı bir şekilde elden ele geçirebilirsiniz, veya havalandırabilirsiniz. Yere düşüren yanar ve bir ceza alır. Cezalar hayvan sesi taklit etme olabilir.

v Donakalma
Çocuğunuzun arkadaşlarıyla veya sadece sizinle oynayabileceği sizin bile çok eğleneceğiniz bir oyun. Sevdiğiniz bir veya birkaç şarkıyı açıp belirli şekillerde dans edebilirsiniz. Örneğin kolları yukarıda sarmalayarak, belleri kıvırarak, zıplayarak vb. Müzik durduğunda ise donakalıp gülmemeye çalışırsınız. Müziği arada açıp kapatabilmek için babadan yardım istenebilir.

v İpe Takma
Avucunuz kadar yuvarlak şekilde keseceğiniz elişi kağıtlarıyla, çoraplarla vb. oynayabileceğiniz bir oyun. İsterseniz çocuğunuzdan aynı renkleri veya aynı şekilleri (kare, yuvarlak, yıldız, aynı çoraplar) bir ipe mandalla yan yana takmasını isteyebilirsiniz. Bunu yarışarak da yapabilirsiniz.

v Aynısını Bulma
Çocuğunuz için çifter şekilde hazırlayacağınız sayıları eşleştirmesini isteyebilirsiniz. Örneğin birden beşe kadar ayı sayıları farklı renklerde yapıp şeklin eşini bulurken, bak biri bulduk, bu da üçün eşiymiş, şeklinde yönlendirmelerle yavrunuza sayıları öğretebilirsiniz.

Oyunların çocukların sizinle olan bağını güçlendirdiğini ve gelişimlerine büyük katkı sağladığını unutmayın. Bol oyunlu eğitimli günler diliyorum.

Şimdilik oyunlar hakkında benden bu kadar. Farklı, eğitici ve eğlenceli oyunlarda görüşmek üzere.  :)