Nasıl Daha Verimli Ders Çalışırsınız?


Benim de yoğun olarak çalışmak zorunda olduğum ve bolca okuduğum şu dönemlerde ‘nasıl verimli ders çalışırız’ ı bir de benden duyun istedim. Merhaba! :)

Bence ders çalışmaya başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey çalışma ortamınızı toparlamak.
Ders dışında gerekli olmayan her şeyi masanızdan ve kitaplığınızdan uzaklaştırın. Dağınık bir ortamda ne kadar derse motive olursanız olun gözünüz mutlaka bir şeylere kayacaktır. Dolayısıyla istemeden konu dışı her şeyi düşünmeye başlarsınız. :)

- Yatak, koltuk, puf gibi yerlerde çalışmak yerine masada çalışmaya öze gösterin.

Kendinize bir hedef belirleyin ve bu hedefi küçük hedeflere bölün.
Böylece hem çalışırken yolunuzu kaybetmez hem de neden çalışmaya başladığınızı hatırlarsınız.
Örneğin şu anki puanınız 75, sınavdan 90 almak istiyorsanız önce 80- 85 hedefleyin, daha sonra 90- 95 almayı hedef seçin. Böylece arada olacak küçük başarısızlıklarda moralinizi bozmamış olursunuz.

En çok eksik olduğunuz konuları belirleyin, eksiklerinizi bir kağıda yazın ve gerekirse bir tekrar tablosu ve/veya soru sayısı hedefi belirleyin.
Eksikleriniz üzerinden planlama yapmak size zaman kazandıracak, kısa zamanda hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacaktır. Her hafta üzerini çizeceğiniz hedeflerinizin olduğu bir tekrar ve soru sayısı tablosu çok işinize yarar.

Bitirmeniz gereken konuları bir kağıda yazın ve gün çerisinde kaç saatte o konuları bitirmeniz gerektiğini planlayın.
‘Saat 13.00 ile 15.00 arasında bu konuları, 17.00 ile 19.00 arasında şu konuları bitireceğim.’ şeklinde planlama yapmak yerine, bugün 4 saat ders çalışacağım ve hazırladığım planı gün içerisinde bitireceğim, derseniz çalışmanızın daha verimli olacağını düşünüyorum. Çünkü siz çalışmak istediğiniz saatleri ne kadar belirlerseniz belirleyin sıra saati saatine planı uygulamaya geldiğinde çoğu zaman bir engel çıkıyor. Ya çat kapı birisi geliyor, ya dışarıda bir işiniz çıkıyor vs.

Çalışmanız gereken konuları ve eksiklerinizi belirledikten sonra bunları haftalara ve gerekiyorsa aylara bölmeyi ihmal etmeyin.
Yapacağınız aylık planlar ve belirleyeceğiniz hedefler sayesinde motivasyonunuz her zaman yüksek kalacaktır.

Çalışma planlarınızın arasında bir gün, birkaç saat gibi küçük tatiller vermeyi unutmayın. E  siz de insansınız, robot değil. Hem gençliğinizi heba etmeyin. :) 
Örneğin dışarı çıkıp 20 dakika yürüyüş yapmak, arkadaşlarla sinemaya gidip dönüşte moral depolamış şekilde derse başlamak zihninizi canlı tutacak ve bıkkınlığı önleyecektir. Haftanın her günü ders çalışmak sizi yorabilir, haftada bir gün veya yarım gün, hiç olmadı 2- 3 saat tatil ilan edin.

Hızlı ve anlayarak okuma üzerine kitaplar alın veya gerekiyorsa bir kursa yazılın.
Anlayarak hızlı okumak hem test usulü sınavlarda hem de günlük yaşantınızda zamandan tasarruf sağlayacak etkili bir yöntem. Özellikle Türkiye’nin eğitim sisteminde sınavlarda zaman arttırmak açısından hızlı okumak çok önemli bence.

Zorlandığınız veya çok eksiğiniz olan dersleri zihninizin en açık olduğu saatlerde çalışmaya özen gösterin.
Özellikle düzenli uyku desteğiyle birlikte sabah saatlerinde çalışılan dersler daha kalıcı oluyor.

Ders çalışacağınızı ev arkadaşınıza, telefondaki erkek arkadaşınıza veya ailenize özellikle belirtin.
Birkaç saat sessiz olduklarında sevineceğinizi, daha verimli çalışabileceğinizi ve onların desteğini beklediğinizi açıkça belirtin.

Evde çalışma ortamınız uygun değilse halk kütüphanelerine veya şehrinizdeki üniversitelerin kütüphanelerine ders çalışmaya gidin.
Kütüphanede çalışmak insanı evde çalışmaya göre her zaman daha çok kamçılar. Çünkü dersten sıkılıp tam kalemi bırakacakken kafayı bir kaldırırsınız, insanlar harıl harıl ders çalışıyor, e devam edeyim bari etrafa baksana, dersiniz.

Çalışma ortamında en çok dikkatinizi dağıtan şeylerden bir tanesi telefon, bilgisayar tablet gibi aklınızın bir köşesine sosyal medyayı ataçlayacak şeylerdir. Ders çalıştığınız süre boyunca bunları çalışma odanızdan farklı bir odaya koyun. Mola sürelerinizde telefon karıştırmanızda (mola süresini aşmamak koşuluyla) bir sakınca görmüyorum.

Öğrenme yönteminizin ne olduğunu belirleyin.
Mesela ben duyduğum ve gördüğüm şeyleri kolay kolay unutmuyorum. Eğer çalıştığım konuyla ilgili bir tablo yaptıysam, o konuyu bir arkadaşımla çalıştıysam ve karşımdakinden dinlediysem unutmam zorlaşıyor. Kimisi tekrar tekrar yazarak daha iyi anlıyor, kimisi kendi kendine dersi anlatarak, kimisi de arkadaşlarıyla tartışarak… Önemli olan hangi yöntemin sizde daha etkili olduğu.

Kendinizce kodlama yöntemleri geliştirin.
Örneğin İngilizce dersinde kelimelerin söylenişini Türkçe kelimelere benzeterek kelimenin anlamını çağırmaya çalışın. Fizik, Kimya gibi derslerde formülleri ezberlerken de aynı yöntem çok etkili oluyor. Bu kodlar ne kadar komik ve saçma olursa olsun, kelimeleri hatırlamanızda büyük fayda sağlıyorlar. Saçmalamaktan çekinmeyin. :)

Kısa sürede öğrenmek istediğiniz noktaları uyumadan önce tekrar edin.
Uykudan önce tekrar edilen konular akılda daha kalıcı oluyor.

Ders araları dışında bir konuya odaklanmışken bir şeyler atıştırmak alışkanlığınız varsa bundan yavaş yavaş vazgeçmeye çalışın.
Masanızdaki meyveleri, kuru yemişleri, bisküvileri mutfağa taşıyın bakayım... :)

Ders çalışmadan önce suyunuzu için, karnınızı doyurun ve biraz temiz hava alın.
Tam derse odaklanmışken karnınızdan gelen gurultular, su içme isteği masadan tekrar kalkmanıza sebep olur. 

Derse oturmadan önce çok fazla yemek yemekten kaçının.
Özellikle şekerli ve hamurlu gıdalar, yemekten sonra şekerinizi aniden yükseltir ve daha sonraki dakikalardaki şeker düşüşü uykunuzun gelmesine sebep olabilir.

Ders çalışma saatlerinizi düzenli tutmaya ve vücudunuzun bu saatlerde alışmaya alışmasını sağlayın.
Yani birkaç gün sabah erken saatlerde çalışıp diğer günlerde gece sabahlamaya kalkmayın. Gece evim daha sessiz oluyor, daha verimli çalışıyorum diyorsanız uyku ve çalışma saatlerinizi ona göre düzenleyebilirsiniz. Bana kalırsa eğer uygunsanız sabah 8 de başlayın, gece de en geç 1 de uyuyup vücudunuzu ve beyninizi dinlendirin.

Sizi motive edecek çalışkan arkadaşlarla birlikte olun, motivasyonunuzu ve enerjinizi sömürecek insanlardan uzak durun.

Buçukta başlarım, tamda başlarım kırkbeşte başlarım…
Bunları ben de yapıyorum ama yapmamamız lazım. Dediğimi yapın yaptığımı yapmayın. :) Hemen o an derse başlayın. Çalışmak için ilham amcanın gelmesini beklerseniz daha çok beklersiniz. Dersin aklınıza geldiği o an masaya koşturun. :)

Duvarınıza ya da panonuza sizi motive edecek küçük yazılar ya da istediğiniz üniversitenin fotoğrafını yapıştırın.
Bakın göreceksiniz ne hikmetse her bakışta daha da gaza geleceksiniz. :)

Çalışma alanınızı aralıklarla havalandırmaya dikkat edin.
Temiz hava uykunuzun ve algılarınızın açılmasına yardımcı olur.

Hayır demeyi öğrenin.
Gezmek isteyen arkadaşlarınız, spora birlikte gitmek isteyen sevgiliniz, temizliğe yardım etmenizi isteyen aile fertleriniz olacaktır. Onlara neden ders çalışmanız gerektiğini kibarca hatırlatın ve sınavdan sonra bol bol istediklerini yapacağınızı söyleyin. Ama sonuç olarak hayır deyin.

Her gün 10 dakika da olsa kitap okuyun.
Kitap okumak okumanızı anlamanızı kolaylaştırır ve ders çalışmaktan sıkılmanızı engeller. Ayrıca sınav sistemlerinin sizi esir almasını da önlemiş olursunuz.


Ders çalışma taktikleri benden bu kadar… Acaba aklıma gelmeyen bir şeyler oldu mu? Olursa siz yorum olarak yazımın altına bırakırsınız. Kendi çalışma taktiklerinizi de paylaşın biz de yararlanalım. :) Okuduğunuz için teşekkürler, herkese bol başarılar ve kolaylıklar…