Sabahları Erken Kalkma Sorunsalı, Nasıl Erkenci Oluruz?
Bu sabah da güneşle kalkacağım dedin ama kalkamadın, alarmı erteleyip uykuyu uzattın değil mi? Sanıyorum uykuyu sevmeyen yoktur, ben de alarm kurmadan sorumsuzca uyumayı çok seviyorum ama geç kalkınca da sarhoş gibi oluyorum. Yaptığım günlük planlarımı uygulamakta zorluk çekiyorum. Geç kalkmak tamamen motivasyon kaybı benim için. Günün neredeyse yarısını da öldürmüş oluyoruz bir de geç kalkarak.

Yıllardır çok geç kalkma alışkanlığınız varsa ve artık bu tembelliğe bir son vermek, güneşin çocuğu olmak istiyorsanız benim de uyguladığım bazı noktaları sizinle paylaşmak isterim.

Gece yatağa belirli bir saatte gitme alışkanlığı edinin. Bence öncelikle yapmanız gereken akşamları artık uykunuz olmasa bile yatağınıza geçip erken uyumak ve erken uyanmak istediğinizi düşünmek. Benim kullandığım ‘Relax Melodies’ adlı bir uygulama çeşitli doğa sesleri sayesinde uykuya kolayca dalmanıza yardımcı oluyor, tavsiye ederim.

Yatmadan önce ajandanıza mutlaka ertesi gün yapacaklarınızı yazmak sizi ertesi sabah erken kalkmak için kamçılayacaktır. Uyandığınızda kendiniz için yapacağınız güzel şeyler planlanmış olmalı ki güne enerjik başlayabilesiniz.

Sabah kalktığınızda yapacağınız ilk şeyi düşünün, bu egzersiz yapmaksa eğer kıyafetlerinizi, matinizi vs. geceden hazırlayın, eğer ders çalışmaksa masanızı geceden toparlayın ertesi günkü konular için her şeyi planlayın, kitap okumaksa okuyacağınız sayfa sayısını belirleyin vesaire. Anladınız siz…

Sabah erken uyandığınızda kendinize güzel bir ödül verin, bilinçaltınızı kandırın. :)  Mesela en sevdiğiniz krepi yapın, ekmek kızartın, güzel bir omlet yapın, üşeniyorsanız hiç olmadı en sevdiğiniz gevrekten yiyin.

Sizi daha da motive etmesi ve erken kalkmayı planlı hale getirebilmek adına kendinize aylık bir liste yapın. Çünkü 21- 40 gün arasında sürekli yaptığınız davranışlar alışkanlık haline gelir. İstediğiniz bir konuda aylık hedefler belirlemiş de olursunuz böylece.

Alarmınızı yanı başınızdan uzaklaştırın. Sabah alarm çaldığında tek gözünüzle alarmı, 5 dakika daha ya, diyerek erteleyeceğinizi biliyorum. Bu yüzden alarmınızı, çaldığında ayağa kalkıp kapatacak şekilde bir yere bırakın.

Varsa eşinizden veya ev arkadaşınızdan destek isteyin. Sizden daha önce uyanan ya da erken kalkma niyetinde olan birinin sizi uyandırması da kalkmanızı kolaylaştırır.

Erken kalktığınız zamanlarla geç kalktığınız zamanları karşılaştırın. Arada çok fark olduğunu mutlaka fark edeceksiniz. İnsan erken kalktığında daha enerjik, daha üretken oluyor. Hiçbir şey yapamasanız bile herkes uyurken siz kendinize ve özel planlarınıza ayıracak zamanı buluyorsunuz.

Ayrıca şuraya erken kalkmanın yararlarını da ekleyeyim;

- Erken kalkmanın verdiği enerjiklik, mutluluk hormonlarını arttırıyor. Gününüzü daha pozitif geçiriyorsunuz.
- Dolayısıyla genel bunalım ve bıkmışlık havanız erken kalkmakla dağılıyor.
- Erken kalktığınızda kendinize ayıracağınız egzersiz, özenli bir kahvaltı sayesinde sağlık durumunuzda düzelmeler oluyor. Beslenmeniz düzene giriyor.
- Planlı olduğunuz için işleriniz aksamıyor, düzenli yapılan işler sayesinde veriminiz ve üretkenliğiniz de artıyor.
- İşlerinizin erken bitmesi ile arkadaşlarınıza ya da hobilerinize ayıracak zamanınız artıyor.
- Gideceğiniz yerlere geç kalma probleminiz ortadan kalkıyor.
Artık uykuculuğu bırakıp üretkenliğin zamanı geldi. Haydi uyanın bakalım. :) Sizlerin de erken kalkmak için önerileri varsa bunlara tabi ki açığım.

Farklı yazılarımda görüşmek üzere, kendinize iyi bakın!