Bebeğime Hangi Aşıyı Hangi Ayda Yaptırmalıyım


Merhabalar... Her annenin aklında soru işaretleri bırakan bebeği aşılama konusuna değinmek istedim bugün. Aşılar, hastalık etkeni etkisiz hale getirilmiş virüslerin vücuda verilerek vücudun savaşçı antikorları üretmesi ile mikroplara karşı bağışıklık kazanmasını sağlayan eriyiklerdir. Bebeğinizin belirli gelişim dönemlerinde belirli aşıları yaptırmanız gerekir. Aşıların zamanlarının geçirilmemesi için aşı takviminin özenle takip edilmesi gerekir.
Sizler için hangi aşının ne zaman yapılması gerektiğini bu sayfada kısaca toparlamak istedim.

Hepatit B Aşısı
Bebeğiniz doğar doğmaz hepatit b aşısı yapılır. Aşının 2. dozu 1 ay sonra, 3 dozu 6 ay sonra yapılır.

Hepatit A Aşısı
Bu aşı çocuğunuz 1 yaşına geldikten sonra 6 ay ara ile 2 doz yapılır.

Kızamık Aşısı
Kızamık aşısının ilk dozu bebeğiniz 12 aylıkken yapılır. İkinci dozu ise 4-6 yaşları arasında yapılmalıdır. Kızamık aşısı, kabakulak ve kızamıkçık (MMR) aşıları ile birlikte karma aşı olarak uygulanır. Eğer bebeğiniz bu üç hastalıktan birini daha önceden geçirdiyse, bu durum karma aşının yapılmasında bir problem teşkil etmez. Çocuğunuz 5 yaşına geldiğinde aşının rapeli (tekrarı) gereklidir.

Pnömokok (Zatürre) Aşısı
Pnömokok aşısı, prevenar ve pnömo 23 olmak üzere iki çeşittir. Prevenar 2 yaşından önce yapılmalıdır. Bebeğiniz 2 aylık olduktan sonra sağlık kuruluşlarından bu aşı hakkında bilgi alıp aşıyı yaptırabilirsiniz. Pnömo 23 aşısını ise çocuğunuz 2 yaşını bitirdikten sonra yaptırabilirsiniz.  Aşının her 5 yılda bir rapeli vardır.

Suçiçeği Aşısı
Suçiçeği aşısı çocuğunuz 1 yaşına (12- 18 ay arası) geldiğinde yapılabilir. 13 yaşına kadar aşı olmamış çocuklara 1-2 ay arayla 2 doz suçiçeği aşısı yapılır.

Rota Virüs Aşısı
Rota virüs aşısı aşı takviminde yer almıyor ancak uzman doktorunuz önerdiği taktirde, öneriyi takip eden ilk 3 ay içerisinde ilk doz, 2. ve 3. dozlar ise 1-2 ay arayla uygulanır.

Verem (Tüberküloz/ BCG) Aşısı
Aşının birinci dozu 3. ayda yapılır; ikinci dozu ise 4-6 yaş arası uygulanır.

Beşli Karma Aşı  
Difteri, boğmaca ve tetanosdan oluşan DBT aşısı ayrıca menenjit (HİB) ve çocuk felci (IPV) den oluşan bu aşılar beşli aşıyı oluşturur. Bu karma aşı 2. ,4. , 6. , ve 18. aylarda uygulanır.

Çocuk Felci (Poliomyelit)
Çocuk felci aşısının iki farklı yapılma şekli var. Canlı olan aşı oral yoldan damla ile, cansız aşı ise vücuda enjekte edilerek yapılıyor. Aşı doğumdan sonra 2. aydan başlayarak 1-2 ay arayla toplam 3 doz ve 18. ayda da bir hatırlatma dozu olarak yapılıyor.


Aşılar ve hastalıkların belirtileri hakkında, uzman çocuk sağlığı ve hastalıkları doktorlarından ve sağlık kuruluşlarından bilgi almanızda fayda var diye düşünüyorum. Sizlere hatırlatma olması için aşı takvimini de aşağıya ekliyorum.

Umarım bu yazım sizler için faydalı olur.
Farklı yazılarda görüşmek üzere… :)