Yeni Doğan Bebeğe Yaptırılması Gereken Sağlık Testleri

yeni dogan saglik testleri
Çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için takip etmeniz gereken kritik dönemler vardır. Yeni doğan dönemi de bunların en önemlileri arasında. Bebeğiniz doğduktan hemen sonra önem vermeniz gereken ilk şey anne sütünü doğumdan sonraki ilk günlerde, mümkünse ilk saatlerde alması.

Çocuğu bakımdan ve aşılardan önce koruyan ilk şey, anne sütünün (kolostrum) içerisindeki sodyum, potasyum, çinko ve antikorlardan oluşan maddelerdir. Yeni doğanın alacağı kolostrum sayesinde bebeğin bağışıklık sistemi ciddi anlamda güçlenir.

Çocuğa anne sütünü vermeye devam ederken çocuğun gelişim ve sağlık takibinin doktorların ve sizin tarafından dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Doğumdan sonra yapılması gereken testler ve aşıların bilincinde olunması çok önemlidir.

Öncelikle yeni doğan bebeklere yapılması gereken testleri sizlere hatırlatmak isterim.

Guthrie testi (topuk kanı testi), Fenilketonüri hastalığının çocuğunuzda olup olmadığının belirlenebilmesi için bu testin yapılması gerekir. Kısaca, bebeğinizde genetik problemlerin olup olmadığını bu test sayesinde öğrenebiliyorsunuz diyebilirim. Fenilketonüri hastalığı, çocukların zihinsel gelişimini etkilediği için topuk kanı testinin mutlaka yaptırılması gerekir.


Hipotiroidi testi, çocuklardan alınacak kan ile yapılan bir testtir ve çocuğunuzda herhangi bir tiroid problemi olup olmadığını gösterir. Tiroid hormonu, bedensel ve zihinsel gelişimi belirleyen hormonlardan olduğu için takibinin yapılması çok önemlidir.


İşitme Testi, bebeğiniz hastaneden taburcu edilmeden yapılabilecek testlerdendir. Ancak bebeklerde duyma yetisi ilk bir hafta içinde iyileştiğinden, 7-10 gün içerisinde testin tekrarlanması daha doğru sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır.


Görme Testi, yenidoğan bebeklerde işitme testleri gibi görme testlerinin ara ara tekrarlanması, çocuğun gelişiminin sağlıklı takibi için önemlidir.


Kalça Çıkığı Testi, bebeğiniz bir ayı doldurduktan sonra yapılabilecek testlerdendir. Genellikle çocuk 3 aylık olana kadar yaptırılır. Kalça çıkıklığı genellikle kız bebeklerde görülür ve çocuğun yürüyüşündeki farklılıklardan da anlaşılabilir. Erken teşhis, her hastalıkta olduğu gibi kalça çıkığında da önemlidir.

Çocuklara yapılması gereken aşılardan farklı bir yazımda ayrıntılı bir şekilde bahsetmek istesem de sizler için hatırlatma olması anlamında aşı takvimini aşağıya bırakıyorum. J

Umarım yazım sizler için faydalı olmuştur. Bebeğinizle sizlere sağlıklı günler dilerim…saglik bakanligi asi takvimi


saglik bakanligi asi takvimi  ( Kaynak: https://www.gsksaglik.com/content/dam/global/hcpportal/tr_TR/Therapy%20Area/MOP/Asi/sb_ve_ozel_asilar_takvimi.pdf )