Bebeklerde Ek Gıdaya Ne Zaman ve Nasıl Geçilmeli?


bebeklerde ek gidaya gecis

Anne sütü bebekler için verilebilecek her türlü gıdadan daha değerlidir. Anne sütünün içerisinde bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirecek protein, vitamin ve mineraller bulunur. Bebekler en az altı ay sadece anne sütüyle beslenmelidir ve annelerin, sütlerinin kalitesini arttırmak için doğru ve dengeli şekilde beslenmesi gerekir. Emzirmeye imkanı olmayan annelerin ise doğru formül mamaları seçmeye özen göstererek bebeklerinin beslenmelerini desteklemesi gerekir. Bunun yanında bebeğiniz 6. aydan itibaren anne sütünü almaya devam ederken doğal takviye edici gıdalarla beslenebilir.

Ek gıdaya geçişin, çocuğu anne sütünden keserek mamaya geçme olarak algılanmaması gerekir. Sağlıklı ek gıdaya geçiş, bebeğe anne sütünü vermeye devam ederken çocuğun gelişim özelliklerini ve bağırsak yeterliliğini göz önüne alarak çocuğun beslenmesini yoğurt, meyve- sebze püresi gibi besinlerle desteklemeyi ifade eder.

Ek gıdaya ne zaman geçeceğinize karar vermek ise bebeğinizin yutma refleksinin ve bağırsak yeterliliğinin gelişimine bağlıdır. Kolayca sindirilebilen anne sütünden sonra pütürlü meyve- sebzeleri yemek bebeğiniz için tabi ki ilk dönemlerde zor olacaktır. Ek gıda verme denemelerine ilk zamanlarda tadı anne sütüne yakın olan ev yapımı yoğurtlu mamalarla başlayabilirsiniz. Sebze çorbası püresi gibi besinlere bebek ek gıdayı kabul etmeye başladıktan sonra geçilebilir. Ayrıca ek gıdaları biberonla vermemeye, daha çok çocuğunuza zarar vermeyecek bebek kaşıklarıyla veya çay kaşığıyla püre halinde vermeye özen göstermelisiniz.

bebeklerde ek gida

Ek besinleri bebeğiniz aç olduğu zamanlarda vermeniz, bebeğinizin ilk defa tadacağı besinleri hemen reddetmemesi açısından size kolaylık sağlayacaktır. İlk zamanlarda bebeğim ek besini beğenmedi, almak istemiyor diye ek besin denemelerinden vazgeçmemelisiniz. Tabi ki bebeğinizi ek besini yemesi için sürekli zorlamamalısınız. Ama ek gıdaları bebeğinize azar azar denetme konusunda kararlı olmalısınız ki gelişimine katkısı olacak vitaminleri almaya başlasın. Bebeğiniz gıdaları kaşıkla almak istemiyorsa ilk zamanlarda anne sütünü kaşıkla vermeyi deneyebilirsiniz. Veya gıdaları anne sütüyle karıştırabilirsiniz. Süt tadına yabancı olmayan bebeğiniz ek besini denemeyi hemen reddetmeyecektir. Ayrıca vereceğiniz ek besinlerin kıvamını sıvıdan katıya olarak ayarlamalısınız.

Her bebeğin ek gıdaya alışma aşamaları ve süresi farklı olabilir. Ama önemli olan çocuğunuzun farklı besinlere alışma sürecini kararlı bir şekilde yönetmektir. Sevebileceği besinlerle başlamak hem anne hem de bebek açısından faydalı olacaktır. Bebek tekli besinlere (yoğurt, elma püresi, armut püresi gibi) alıştıktan bir süre sonra çorba gibi karışım halinde olan besinlere geçilmelidir. 

Bebeğiniz ek gıdaları yemeye alıştıktan sonra bağırsak hareketlerinin takip edilmesi gerekir. Çünkü sadece sütü sindirmeye alışkın olan bebeğinizin bağırsakları farklı besin çeşitleriyle karşılaştığında ishal vb. tepkiler verebilir. Bunun yanında bebeğinizin bazı besinlere alerjisi olabilir. Bebeğinizin alerjisinin olup olmadığını anlamak içinse vücudunda kaşıntı, kızarıklık, döküntü veya huzursuzluk, karnında sancı gibi rahatsızlıklarının olup olmadığını gözlemlemelisiniz.

Size bebeğinizle sağlıklı günler dilerim :)