Çocuklarda Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür
Vücutta yüksek ateş, normal olan 37- 37.5 derecenin üzerinde olan 38 derece ve üzeri sıcaklığı ifade eder. Çocuklarda ve yetişkinlerde yüksek ateş, vücudun virüsler ve bakterilerle baş etmeye çalışmasının sinyalidir. Vücut sıcaklığının yükselmesi bu anlamda kötü bir şey değildir. Çünkü bu, savaşçı beyaz kan hücrelerimizin mikroplarla savaşmaya başladığının göstergesidir. Ancak normalden uzun süren, 72 saati geçen, çocukta çokça sıvı eksikliğine ve şuur kaybına sebep olan ve 39 derecenin üzerinde ateş, acil müdahale gerektirir.

Ateşin yükseklik derecesini ise geleneksel yöntemlerle, yani dudakla veya elle ölçmeye çalışmamak gerekir. Vücudumuzda ateşin derecesini en doğru gösterecek bölgeler kasıklar, makat, koltukaltı, dil altı gibi bölgelerdir. Bu bölgelerden dijital ateş ölçerlerle ölçüm yapılması daha doğru olacaktır. Yalnız koltukaltı bölgesinin sıcaklığı yarım santigrat derece kadar daha az belli ettiğini göz önüne alırsak, doktorunuza çocuğunuzun ateşini hangi bölgeden ölçtüğünüzü söylemenizde fayda var.

Peki Çocuklarda Ateş Nasıl Düşürülür?

Öncelikle yapmanız gereken sakin olmak ve yapılması gerekenleri panik yapmadan düşünmektir.
- Yapacağınız ilk şey çocuğunuzun üzerindeki fazla yelek, ceket gibi kıyafetleri çıkarmak, üzerinde battaniye vb. varsa bunları açmak olmalıdır. Bebeğiniz titriyor ya da çocuğunuz çok üşüdüğünü söylüyor olabilir ancak o üşüyor diye kat kat giydirmek vücut sıcaklığını daha da arttıracak ve ateşi havaleye döndürecektir. Bu yüzden çocuğunuza kazak vb. kıyafetlerden daha ziyade ince kıyafetler giydirmeye özen gösterin.

- Daha sonra ılık su ile ıslattığınız bebek mendili benzeri bezleri çocuğunuzun alnına, koltukaltına, kasıklarına ve ayaklarının altına koyabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey, bezi ıslattığınız suyun buzlu veya çok fazla soğuk olmamasıdır. Ilık su çocuğunuzun cildinden buharlaşırken ateşini de düşürmeye yardımcı olur.

Bu sırada yarım saat- bir saat gibi aralıklarla çocuğunuzun ateşini ölçmeye ve kaydetmeye özen göstermeniz, durum daha kötüye giderse doktorunuza doğru bilgi verebilmeniz açısından önemlidir. 


- Eğer çocuğun ateşi ılık bezler yardımıyla da düşmüyorsa çocuğunuzun kıyafetlerini çıkarıp ılık suyla sakince banyo yaptırmanız gerekir. Unutmayın çocuğu buz gibi suyun altına sokmak kesinlikle çok zararlı ve yanlış bir uygulamadır. Çünkü bir anda buz gibi suyla karşılaşan vücut şoka girebilir, titremeler artabilir ve ateşin daha çok yükselme riski artar. Ateşini düşürmeye çalıştığınız çocuğunuzun havale geçirmesine istemeden sebep olabilirsiniz.

- Çocuğunuz enfeksiyon kapmışsa veya döküntülü- bulaşıcı bir hastalık geçiriyor, vücudu bunu ateşle belli ediyorsa büyük ihtimalle çocuğunuzun iştahı kapalı olacaktır. Aynı zamanda ateşli olduğu zamanlarda susuz kaldığını da fark etmeyebilirsiniz. Bunun için çocuğunuzu sevdiği bol proteinli ve sıvı içeren yiyeceklerden yemeye teşvik edin. Ayrıca bol su, taze sıkılmış meyve suyu içirmek de vücut sıcaklığının düşmesine yardımcı olacaktır.

- Bu uygulamaların yanında eğer ateş 72 saat gibi çok uzun bir süredir devam etmiyorsa çocuğa parasetamol içeren ilaçlardan doktorunuzun belirttiği ölçüde ve saat aralıklarıyla verebilirsiniz. Parasetamol, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir etkiye sahiptir.

- Belirli aralıklarla ateşini ölçmeye devam ettiğiniz çocuğunuzun ağlarken gözyaşının gelmediğini, bilincinin kaybolduğunu, susuzluk çektiğini gözlemlerseniz ve en önemlisi ateşi 39 derece ve üzeriyse acilen bir uzman doktora muayene ettirmenizi öneririm.
Sizlere sağlıklı ve mutlu günler dilerim…