Saç Dökülmesine Bitkisel Çözümler
Sağlık göstergelerimizin ve çekiciliğimizin en önemli unsurlarından biri saçlarımızdır. Saçlarımız sağlıklı, gür ve parlak olduğu zaman saçlarımıza dilediğimiz modeli ve rengi verebilir, daha özgüvenli hissederiz. Giydiğimiz kıyafete göre, saç modelimizi spor bir atkuyruğundan ensede klasik ve şık bir topuza çevirir, kişisel tarzımızı daha da belirginleştiririz. Hem kadınlar hem erkekler olarak, dönemin modasına uygun tarzda farklı saç kesimlerimiz ile zamanın gerisinde kalmadığımızı gösteririz. Güzellik algılarından modası geçmeyecek bir şey varsa o da bakımlı saçlardır.

Ancak hormonal değişiklikler, stres, düzensiz beslenme, genetik hastalıklar, vitamin eksikliği, saç bakımına zaman ayıramamamız gibi birçok sebepten dolayı hepimiz saç dökülmesine maruz kalabiliyoruz. Esasında sağlıklı bir bireyde günde 100 tel civarında saç dökülmesi normaldir, vücut doğal olarak o saçları geri yerine getirir. Ama her banyoda elimizde kalan topak topak saçlar doğal olarak gözümüzü korkutabiliyor.

Eğer saçlarınızın normalden fazla döküldüğünü gözlemliyorsanız ilk yapmanız gerekenler arasında vücut değerlerinizi uzman doktorlara kontrol ettirmeniz gelir. Daha önceden bilmediğiniz bir genetik hastalığınızın veya henüz ortaya çıkmış bir rahatsızlığınızın olup olmadığını kontrol ettirmeniz sadece saç dökülmesi için değil, genel vücut sağlığınız için de faydalı olacaktır. Diğer yandan uyku ve beslenme düzeninizi ve çoğunlukla yediğiniz besinleri de gözden geçirmelisiniz. Yiyeceklerin içerisinde bulunan vitamin, mineral ve proteinler kaslarınızı, kemiklerinizi besledikleri gibi saçlarınızı da kökten uca beslerler. Saçlarınızın güçlü, parlak, gür ve uzun olmasına katkı sağlarlar. Sürekli karbonhidrat gibi aynı tip besin değeri taşıyan gıdalarla beslenmeniz saç sağlığınız açısından verimsizdir.


Gerekli kontrollerinizi yaptıktan sonra bir rahatsızlığınız olsa da olmasa da kuaförünüze danışabilir, doğal ve yapay bakım kürleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Her ne kadar hepimiz saçlarımızın çabucak sağlığına kavuşmasını istesek de çoğumuz saçlarımıza kuaförlerin önerdiği kimyasal saç güçlendiricilerden sürmek istemiyoruz. Malzemelerini aktarlardan kolayca temin edebileceğiniz ve evinizde rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu kürleri saçlarınız dökülmese bile saçınıza parlaklık ve güç vermek için kullanabilirsiniz. Böylece kuaförlere saç bakımı için tonla para vermenize de gerek kalmaz. Ayrıca kuaförde sıra bekleme derdi de son bulur, zamanınız size kalır.
Gelelim kadın- erkek demeden kullanılabilen saç dökülmesini azaltacak bitkisel çözümlerimize,
Saç Dökülmesini Önleyen Birinci Kür
Malzemeler;
- Zeytinyağı
- Sarımsak yağı
- Çam terebenti
- Badem yağı

Uygulanışı;
Yağlardan saçlarımıza, saç miktarımıza göre bir kez uygulayacak şekilde bir karışım oluşturup saçımızın her yerine eşit şekilde yediriyoruz. Uygulamayı saç diplerimize masaj yaparak ve yağları saç uçlarımıza kadar yedirerek yapmak saç derinizi canlandıracaktır. Saçlarımıza yedirdiğimiz yağları başımıza bir bone veya yoksa poşet takarak 20- 25 dakika kadar bekletiyoruz ve sonra duruluyoruz. Bu uygulamayı saçlarınızın yıpranmasını beklemeden vakit buldukça yapabilirsiniz.

Saç Dökülmesini Önleyen İkinci Kür
Malzemeler;
- Isırgan yağı
- Lavanta yağı
- Kekik yağı
- Susam yağı

Uygulanışı;
Özellikle gelin adaylarının düğün dönemlerinde saçlarını uzatmak için kullandığı lavanta yağlı kür oldukça etkili. Bir kere kullanmak üzere hazırladığınız karışımı saçlarınıza masaj yaparak uyguladıktan sonra zamanınız olduğu kadar (1- 2 saat) saçlarınızda bekletin ve durulayın.

Saç Dökülmesini Önleyen Üçüncü Kür
Malzemeler;
- Tarçın
- Bal
- Zeytinyağı
- 2 adet yumurta
- Limon

Uygulanışı;
Limonun saçlarınıza parlaklık, yumurta, bal ve zeytinyağının dayanıklılık sağlayacağı bu kürü tüm malzemeleri göz kararı karıştırarak saçlarınızda 20 – 25 dakika kadar bekletebilirsiniz.
Saç dökülmesini önlemek için bitkisel çözümlerin dışında bir de gün içerisinde 2 litre ve üzeri su tüketirseniz saçlarınızdaki kırıkların ve kuruluğun azaldığını fark edersiniz. Sizlerle paylaştığım bu bitkisel kürlerle birlikte vücut sağlığınıza göstereceğiniz özen, gür ve parlak saçlar olarak size geri dönecektir.

Farklı yazılarda görüşmek üzere…  :)