Tırnak Kırılması Neden Olur, Tırnak Kırılmasına İyi Gelen Kürler

tirnak kirilmasina bakim

Yaz aylarının girmesiyle birlikte suyla daha çok haşır neşir olacağımız zamanlar geliyor. Zaten hassas olan tırnaklarımız yazın neminin ve havuz- denizin etkisiyle gittikçe daha da yıpranıyor.  Bir de benim bunların üzerine hipotiroidi rahatsızlığım da var, ki bu da tırnak yapımı daha yumuşak ve kırılgan hale getiriyor.

Sizler de tırnak bakımınıza özen göstermenize rağmen tırnaklarınızın hassaslığından kurtulamıyorsanız tırnaklarınızın neden kırıldığını veya yumuşadığını anlamak için öncelikle bir sağlık testi yaptırabilirsiniz. Bunun en basit yolu öncelikle bir sağlık ocağına gidip kan vererek tüm değerlerinize baktırmak istediğinizi söylemek olabilir. Eğer tırnaklarınızın durumu sadece kırılmanın dışında acı verici bir rahatsızlığa dönüşmüşse tabi ki bir dermatoloğa ve dahiliye uzmanına görünmelisiniz.

Eğer bir sağlık sorununuz olmamasına rağmen tırnaklarınızın kırılganlığı devam ediyorsa yediklerinize dikkat ederek ve doğal kürlerle tırnaklarınızı dışarıdan destekleyerek tırnak kırılganlığınızı en aza indirmeye çalışabilirsiniz.

Günlük yaşamımızda ister istemez iç içe olduğumuz bulaşık deterjanı, sıvı sabun gibi kimyasal içerikli maddeler yüzünden en sağlıklı tırnakların bile zarar gördüğü zamanlar oluyor. Tırnaklarımızın zarar görmemesi için genel olarak deterjan, yağ çözücü, çamaşır suyu, renklendirilmiş sıvı sabun gibi kimyasallardan uzak durmak, bunun için gerekiyorsa eldiven kullanmak gerekir.

Ayrıca tırnaklarınıza ara vermeksizin oje sürüyorsanız ve kullandığınız aseton renklendiricili ve kokulu ise, bu durum tırnaklarınızın nefes almasını önlüyor ve tırnak yapısı bozulabiliyor. Bunu önlemek için ise haftada birkaç gün tırnaklarınıza oje sürmeden dinlendirebilirsiniz. Kullandığınız asetonu ise mümkün olduğunca renksiz ve katkısız seçebilirsiniz. Ayrıca kuru bir cildiniz varsa ellerinizi sık sık nemlendirmek de tırnak kırılmasını azaltıyor.

Ancak tırnaklarımızı dışarıdan gelen zararlı maddelerden korumanın dışında yiyip içtiklerimizle vücudumuzu vitamin ve minerallerle desteklememiz çok önemli. İlk yapabileceğimiz şey gün içerisinde içtiğimiz su miktarını arttırmak. Uzmanlar günde en az 8 bardak su içmemiz, mümkünse 2- 2,5 litre suyun altına düşmememiz gerektiğini söylüyor. Susuz kalan tırnaklar sertliğini ve doğal rengini kaybedebiliyor.

Daha sonra yapılabilecek şey ise tek besin tipiyle beslenme alışkanlığınız varsa, besin alımımızı çeşitlendirmek, her türlü vitamin ve minerali dengeli şekilde almaya çalışmak olabilir. Tırnak güçlendiren yiyecekler arasında maydanoz, ıspanak, semizotu, tere gibi yeşil yapraklı sebzeler var. Bunun yanında öğünlerinize balığı daha sık ekleyerek omega 3 eksikliğinizi gidermek tırnak kırılmasını önleyecektir. Ayrıca doktorunuza danışarak eczanenizden çinko kapsülü olan Zinco’yu alabilirsiniz. Ben bir süre kullanıp faydasını görmüştüm.

tirnak kirilmasina limon da iyi gelir

Yediğiniz yemekler arasında süt, kefir, yoğurt, sütlü meyveli karışımlar, cacık gibi süt ürünleri az yoğunluktaysa, bunları yiyip içmeye özen göstererek kalsiyum alımınızı arttırmanız tırnak kırılmasını önlemek açısından faydalı olacaktır. Ayrıca E vitamini içeren sarımsak, domates, brokoli, fındık, kivi gibi besinlerin tırnaklara iyi geldiğini de okumuştum. Bunların yanında ara öğünlerinize çeşitli kuruyemişleri de eklemek, varsa vitamin eksikliklerinizi azaltmaya yardımcı olur.

Belki işinize yarar diye, Dr. Elif Güveloğlu’nun tırnak kırılmasına iyi gelen kürünü sizlerle paylaşmak istedim, buyrun.

Malzemeler:

1 çay kaşığı tatlı badem yağı
1 çay kaşığı hint yağı 
1 çay kaşığı kayısı çekirdeği yağı 
1 çay kaşığı üzüm çekirdeği yağı 
1 çay kaşığı sızma zeytin yağı 

5 damla E vitamini 
5 damla çam reçinesi esansı 

Malzemeleri karıştırıp tırnaklarınızın diplerinden uçlarına doğru masaj yaparak uyguluyorsunuz. Kullanmadığınız zaman artan kısmı ise buzdolabında saklayabilirsiniz.

Bu kürün malzemeleri elinizin altında yoksa ikinci ve daha kolay bir kür uygulayabilirsiniz;

Küçük bir kasenin içinde ılık su, bir yemek kaşığı tuz, bir tatlı kaşığı limon suyu ,bir tatlı kaşığı sirke, bir çay kaşığı zeytinyağını karıştırarak tırnaklarınızı bir müddet bu karışımın içinde bekletebilirsiniz. Tırnaklarınızın limonun etkisiyle sertleştiğini hemen hissedeceksiniz.

Umarım bu yazı sizler için faydalı olmuştur. Sizin uyguladığınız farklı kürler varsa yorumlar kısmından tavsiyelerinizi alabilirim. Görüşmek üzere… :)