Ev Yapımı Dondurma Tarifi

ev yapimi dondurma

Artık yediğimiz içtiğimiz çok az şeyde koruyucu, renklendirici ve benzeri katkı maddesi olmadığı için son zamanlarda doğal beslenmeye karşı eğilimin arttığını gözlemledim. Sebzenin meyvenin tazesini pazardan alalım, tavuğumuzu çiftlikte koşturanlardan seçelim, her şey organik olsun diye fazla fazla uğraşır, güzelim ülkede yemek için gereksiz paralar öder olduk.

Özellikle de çocuk sahibi olduktan sonra aileler doğal beslenmeye daha çok dikkat ediyor. Öyle olması da gerekiyor bence. Ha’di sebzeyi meyveyi anne babalar kendisi seçiyor ama dışarıda satılan paketli gıdaları ne yapacağız… Çocuk bu gördü mü anlamıyor organik morganik… Canım çekti, onda var neden bende yok ben de istiyorum, diye bi’ başladı mı susturabilene aşk olsun! :)
İşte bu yüzden annelerin içini rahatlatacak ev yapımı katkısız dondurma tarifini sizlerle paylaşmak istedim ki en azından dondurma kısmını doğal yollarla halledelim. Hem yaz sıcaklarında size de iyi gelir. :)

Malzemeleri kontrol edelim;

- 2 lt. tam yağlı süt
- 1 buçuk yemek kaşığı saf salep tozu
- Arzuya göre 2- 3  su bardağı toz şeker
- 1 paket vanilya

Yapılışı ise şöyle;

- İki yemek kaşığı toz şeker, salep ve vanilyayı çukur bir kapta karıştırın. Üzerine bir bardak süt dökerek bunları sütte eritin.
- Geriye kalan sütü de derince bir tencereye alarak kaynatın. Süt kaynadıktan sonra süte toz şekerin hepsini ilave edin.
- İlk başta küçük kapta hazırladığınız karışımı tenceredeki süte azar azar ilave edin ve sütü kepçenizle yukarıya doğru uzata uzata karıştırmaya 30- 40 dakika devam edin.
- Süt yeterince kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın ve soğuması için ocakta sütün yerini değiştirin. Daha sonra 3- 5 dk. aralıklarla sütü soğuyana kadar karıştırmaya devam edin.
- Sütünüz soğuduktan sonra sütü uygun bir kaba alıp buzdolabının dondurucu gözüne koyun.
- Birkaç saat aralıklarla dolaptan çıkararak, sütünüzü karıştıramayacağınız kıvama gelene kadar çırpın ve tekrar buzdolabına koyun.
- Dondurma karışımınız iyice katılaştığında dondurmanız hazır hale gelmiş olacaktır.

Umarım ailenizle bu doğal dondurmanın tadını neşe ile doya doya çıkartırsınız. Şimdiden afiyet olsun… :)