Hızma Meselesi – Burun Piercingi Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

burun piercingi, hizma 

On dokuz yirmi yaşlarımdan beri burnumu deldirmek istiyordum ama acıyacak diye bir türlü o piercingciye gitmeye cesaret edememiştim. Uzaktan uzaktan o ‘Burun Delinir’ yazısıyla bakışır, sonra şey yaparız yaa, diye yürümeye devam ederdim. Henüz evlenmemiş olmam da bir bahaneydi sanırım burnumu deldirmemi ertelemem için. Evlenmeden önce ‘Dur bi’ gelin olayım da sonra deldiririm, belki sonra fotoğraflarda görür görür pişman olurum.’ diye düşünüyordum. Evlendikten sonra da çarşıda o piercingcilerle bakışarak, bi’ cesaret içeri giriversem mi sonra çıkamam nasıl olsa, yok yaa acırsa, falan diye kendi kendime hesaplaşarak yürüdüğümü fark ettim.

Evlendim barklandım, bu istek hala geçmiyor… Hızmalı kızlara sapık gibi bakmaya devam ediyorum… :D En sonunda tamam dedim, bu burun deldirme işi içimde kalacağına o hızma burnumda kalsın! Olmadı çıkarırım delik kapanır! Burnumda izi kalsa da fondöten diye bi’şey icat etmişler sonuçta. Mikrop kapmasın diye de ya doktora giderim ya da eczaneden krem isterim… Kendi kendime hallediyorum aklımda her sorunu yani.

Neyse internetten araştırmaya başladım. Burun deldirmeden önce neler yapılmalı, deldirirken nereye deldirmeli, deldirirken acıyor mu, deldirdikten sonra nasıl bakım yapmalıyım vesaire sorularım tabi ki uzadıkça uzuyordu… Burnu delik olan arkadaşlarıma sormaya başladım. Nerede deldirdin, acıyor mu falan, gaz versinler diye bekliyordum aslında. :) Onlar da anladılar zaten. Yok yaa acımıyor pıt diye deliniyor bitiyor kaç senedir takıyorum ben falan diye gaz verdiler sağ olsunlar. Çok da faydalı oldu. Onlar ölmediyse ben de ölmem herhalde diyerek o gün deldirmeye karar verdim. Ama o gün yapmalıydım yoksa o gaz her an kaçabilirdi. :)

İş çıkışı koşarak eczaneye gittim, ben burnumu deldireceğim de bana lütfen krem verin burnum çabuk iyileşsin, dedim heyecanla. Sonra hemen burnumu deldirmeye gittim. Deldirmeden önce yerini kalemle belirledik, birkaç hızma denedik ve pıtt! Hızmama kavuştum! Bitti! Eve çocuk gibi sırıtarak gittiğimi hiç unutmayacağım sanırım. :)

Şimdi kendi hikayemi anlatacağım diye sizi daha fazla sıkmak istemiyorum. Öncelikle sizin de aklınızda aynı soruların olduğunu bildiğim için bunları tek tek deneyimlerime dayanarak cevaplamak istiyorum.

hizma


Burun deldirmeden önce neleri düşünmelisiniz?

Bi’ kere o hızma sizinle birlikte - büyük ihtimalle - ömür boyu kalacak. Kalmasa bile artık takmak istemediğinizde burnunuzda izi kalabilir. Bunları iyi düşünmeniz gerekiyor. Hızmanın modası geçiyor mu geçmiyor mu bence göreceli, ama modası geçti çıkarayım demeyeceğinizden emin olmalısınız.
Her kıyafetimle her tarzla uyumlu olur mu diye düşünüyorsanız bir ton renkte ve şekilde hızma var. Biri olmazsa biri mutlaka uyar…

Burnunuzu deldirmeye karar verdiniz, deldirmeden önce neler yapmanız gerekir?

Öncelikle daha önceden burnunu deldirmiş arkadaşlarınız varsa onlardan steril bir ortamda mikrop kapmadan ve acı çekmeden burun deldirmek adına tavsiyeler alabilirsiniz. Gittikleri yerlerden memnun olan da vardır olmayan da. Eğer memnun kalmadılarsa o yerlere gidip kendinizi kurban etmiş de olmazsınız hem.

Yok benim yakınlarımda hızmalı kimse yok diyorsanız internet üzerinden şehrinizdeki piercingcilerin sitelerini inceleyebilir, tavsiyelerini okuyabilir, daha önceden piercing yaptıranların fotoğraflarına bakabilirsiniz. Ayrıca müşterilerinin yorumlarını da okuyabilirsiniz. İnternetten yaptığınız araştırma mekan olarak karar vermenize yeterli olmadıysa tabi ki çarşıda bir turlayabilir, piercingcileri inceleyebilirsiniz.

Ayrıca gitmeden önce duşunuzu alın, karnınızı doyurun, suyunuzu için öyle gidin. Çünkü birkaç gün burnunuza su değmemesi mikrop kapmaması açısından iyi olur diyorlar. Karnınızı neden doyurmalısınız, çünkü korkudan – ki hiç gerek yok o kadarına - tansiyonunuz düşebilir falan aman dikkat... :) Bir de aman birkaç shot yapıp gideyim alkollü olursam acıyı anlamam bile falan deyip sakın içip gitmeyin çünkü alkol kanı sulandırıyormuş ve kanamanızın durmamasına neden olabilir. Veya mikrop kapmaya zemin hazırlayabilir.


Burnunuzu iğneyle mi tabancayla mı deldirmelisiniz?

Öncelikle piercingcilerin kullandığı steril iğnelerle deldirdiğiniz zaman deliğiniz tabancaya göre daha küçük ve düzgün oluyor diye okumuştum. Çünkü iğne tabancaya göre daha ince ve dokuları tabanca gibi bir anda parçalayarak burnunuzdan geçmiyor.

Bir de tabancanın delme küpesi bildiğiniz kulağınızı deldirdiğiniz küpeler gibi. Nereden biliyorsun derseniz ben iğneyle deldirme videolarını izleme gafletine düşüp iğneden korktum ve tabancayla deldirme cesareti gösterdim, buna cesaret diyorum çünkü bile bile risk aldım. Yoksa, iğneden korktum yani evet. :D Şükür hiçbir problemim olmadı.

Ama şöyle de bir şey var benim hızma takan arkadaşlarımın çoğu tabancayla deldirmiş ve hiçbirinin bir problemi olmamış. Herkesin cilt hassasiyeti ve bağışıklığı farklı tabi, tabancayla deldirip sorun yaşayan da mutlaka vardır. Aynı şekilde iğneyle de…

Deldirme esnasında nelere dikkat etmelisiniz?

Öncelikle deldirdiğiniz kişinin ellerini temizlediğinden emin olmalısınız. Daha sonra burnunuzu deleceği aletleri sterilize etmeli. Siz de piercingciye gitmeden önce yüzünüzü sabunla temizlemelisiniz.

Ayrıca piercingciler iğne ile deleceklerse uyuşturmak için sprey veya krem kullanıyorlarmış sizin acıyı hissetmemeniz için. Eğer burnunuzu delecek kişi, burnunuzu uyuşturucu krem falan kullanmadan delecekse belki krem falan yoktur belki de kullanmayı unutmuştur, bir hatırlatın derim. Sanmıyorum ama söylemeyince istemiyorsunuz diye de düşünebilir, işimizi garantiye alalım.

Daha sonra dikkat etmeniz gereken şey burnunuzun hangi noktasını deldirmek istediğinizdir. Genellikle güldüğünüzde burnunuzda oluşan çizgi ile kaşınızın başlama noktasının kesiştiği yerden delerler. Piercingci zaten delmeden önce kalemle deleceği yeri işaretleyip gösteriyor.
Ben işaretlediği yeri hemen deldirmeyip öncesinde yapıştırır gibi yaparak birkaç hızma denemiş, sonra burnumu deldirmiştim. Böylece deldirdikten sonra, ahh bu benim istediğim yer değildi ki şurası olsa daha güzel dururdu n’apıcam şimdi, demezsiniz.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer şey ise deldirme sırasında asla başınızı oynatmamanız ve gözlerinizi çok fazla sıkmamanız. Tabi ki çok acımasa da – evet bir anlık azıcık bir acı, hiç acımıyor, iyi haber :) -  bir irkilme oluyor ancak kafanızı kaçar gibi hareket ettirmemeye çalışın.

Deldirme sonrasında ne yapmalısınız? Ne yapmamalısınız?

Ha’di hızmanız hayırlı olsun! :) Sonunda hızmanıza kavuştunuz. Ama belki de en önemli kısım aslında bundan sonrası.

Benim deldirdiğim tanıdık gümüşçü abla birkaç gün banyo yapmamamı söylemişti. Ben sabahtan duşumu alıp peelingimi yapıp burnumu deldirmeye öyle gitmiştim. Deldirdikten hemen sonra çocuklar gibi şen bir şekilde sırıtarak eczaneye gidip, ben burnumu deldirdim, mikrop kapmaması için antibiyotikli bir krem istiyorum, dedim ve Terramycin ile Bepantol aldım. Arkadaşlarımdan bazıları Fucidin diye bir krem kullanmışlar, onlarda da mikrop kapma veya şişlik gibi problemler olmamış. (Yalnız Terramycin’in bir de göz için olanı varmış, siz eczaneden deri için olanı isteyeceksiniz.)

Sonuç olarak önemli olan antibiyotikli bir kremi düzenli bir şekilde kullanmak. Ve tabi bir de piercingcinin burnunuzu deldiği hızmayı zırt pırt çıkarmaya, hızmayı oynatmaya çalışmamak. Bırakın 3- 4 gün hızma burnunuzda dursun, burnunuz beyniniz olayı bir algılasın. :)
(Tabi yazar burada kendi suçundan hiç bahsetmiyor; ben burnumu tabancayla deldirdiğim için o büyük küpeye 2. günden sonra katlanamamış çıkartmıştım.Bir taraftan da o küpenin şekli beni rahatsız etmişti açıkçası, çok yukarıda duruyordu. Hızmayı takmadığım zamanlarda burnumda kocaman bir delik olmasın istedim. Önceden beğendiğim hızmayı temizleyip biraz da acı çekerek hızmayı değiştirmiştim. Hızmayı değiştirdikten sonra farklı bir hızmaya geçmek için bir buçuk ay kadar bekledim. Sadece hızmayı arada yukarı aşağı oynatıp deliğin açıklığa alışmasını sağlamaya çalışıyordum.)


Kremi burnunuza nasıl sürmelisiniz?

Kremi nasıl kullanacağınızı eczaneden söylerler ama ben günde 2 veya 3 defa kullandım. Ellerinizi sabunla iyice yıkadıktan sonra hızmayı hafifçe çıkarın hızmayı suyla yıkayın ve hızmaya biraz krem sürün. Daha sonra bir kulak çubuğuna kremden mercimek kadar alıp burnunuzun iç kısmında yaranın olduğu kısımda çubuğu döndürerek sürün. Bir de aynı işlemi -ister parmağınızla ister kulak çubuğunun diğer tarafıyla- hızmanın olacağı yerde tekrarlayın. Ben mikrop kapmasından korktuğum için 2-3 ay sürekli pamuk kullandım.
Burnunuzun içinde ilk zamanlarda şişlik ve kızarıklık olabilir, çok normal. Yaraya hiç dokunmadan krem ve suyla iyileştirmeye çalışın.

Hızmayla uyurken nelere dikkat etmelisiniz?

Öncelikle burun çok çabuk kapanan bir bölge o yüzden hızmayı çıkartır uyurum, sabah geri takarım gibi bir şey düşünmeyin. Sabaha belki geri takarsınız ama bu işlem çok acılı olabilir, deliğin içten veya dıştan şişme olasılığı yüksek olur, ya da delik kapanmış olabilir. Bence bu riski hiç almayın.
En iyisi küçük yuvarlak yara bantlarıyla hızmanın olduğu yeri bantlamak, sabah yüzünüzü yıkadıktan sonra bandı çıkartmak.

Ömrünüz boyunca bu işlemi yapmayacaksınız tabi ki, sadece yaranız iyileşene kadar hızmayı sürekli çıkarıp takmamak adına birkaç ay yapsanız iyi olur. Yaranız iyileştikten sonra bükümlü hızmalardan takarsınız, hiç düşmez. Ben öyle yapıyorum.

Nereden hızma satın alabilirsiniz?

Altın, gümüş, imitasyon seçenekleriniz mevcut. Bana kalırsa gümüş ve altından vazgeçmeyin çünkü vücudunuz alerjik reaksiyon gösterebilir.

Ben hem gümüş, hem altın dem de imitasyon hızmaları burnum iyileştikten sonra denedim. Bende alerjik bir sorun oluşmadı ama herkesin cilt özelliği farklı. Şükür ben hepsinden hevesimi alıyorum.
Benim ilk taktığım hızma çarşıdan aldığım gümüş, ucu toplu taş hızmalardandı. Bu hızmalar küçük ve kibarlar ama yüzümü yıkarken falan sürekli çıkıyorlardı. Kaybettikçe hemen yenisini takmak adına da yanımda sürekli yedek hızma taşıyordum.

Şu an taktığım hızma beyaz altın içten bükümlü olan hızmalardan. Banyoda, uyurken veya elimi yüzüme götürdüğümde hiç düşme problemi yaşamadım.

Arada daha küçük, nokta gibi hızmalardan takmak istediğimde AliExpress’ten aldığım imitasyon taşlı hızmalardan takıyorum. Çok ucuza, fazla sayıda hızmayı AliExpress’ten temin edebilirsiniz. Yalnız siparişiniz 20 – 30 gün gibi bir sürede elinize ulaşıyor. Bunu da baştan belirteyim aceleniz varsa canınız sıkılmasın yani.

Çarşıdan aldığım hızmalar hariç online alışverişle aldığım hızmaların linkini de buraya bırakayım belki size sfaydası olur;

Gümüş hızma (Gitti Gidiyor’dan)

İmitasyon hızma (AliExpress’ ten)

Beyaz altın hızma (Sirius Pırlanta’dan)

Aklıma gelmeyen bir şey varsa lütfen bana hatırlatın. Umarım deneyimlerim ve tavsiyelerim sizlere faydalı olur. Farklı yazılarda görüşmek üzere… :)