Kıvırcık Saçlarımı Nasıl Şekillendiriyorum, Kıvırcık Saç Nasıl Yapılır

kivircik sac iin kullandigim urunler

Sabah uyandığımda tüm gece üstüne yatsam da fönlü gibi duran dümdüz saçlarla uyanmayı hep çok istemişimdir. Gelin görün ki saçlarımı yukarıya alarak uyusam bile sabaha elektriklenmiş, bukleleri bozulmuş saçlarla uyanabiliyorum. E hal böyle olunca çeşitli markalardan çeşitli saç ürünleri denedim tabii ergenliğimin başlangıcından beri.

Kıvırcık saçlarımı da çok seviyorum ama bi’ bere takınca buklelerin kafama yapışması olsun, toplayıp açınca kıvırcıkların şeklinin kayması olsun, sadece banyodan sonra tarama problemi olsun canımı sıkmıyor da değil zaman zaman…

Yine de doğallıktan yana olalım, bonus saçlarımızla barışalım bence. Daha fazla şikayet etmeden başa gelen çekilir diyerek banyodan- kurutmaya saçlarıma hangi işlemleri nasıl uyguladığımı anlatayım size. :)

Saçlarımı Pantene Nem Terapisi ile iki kez şampuanladıktan sonra yine Pantene’in Onarıcı Saç Maskesini çoğunlukla uçlara sürüp birkaç dakika bekliyorum. Bu sırada ben saçımı tepede toplayıp vücudumu lifliyorum. :) Daha sonra saçlarımı duruluyorum. İsterseniz saçlarınızı durulamadan önce kalın ve geniş uçlu bir tarakla açabilirsiniz. Saçlarınızı kremliyken açmak daha az yıpranmasını sağlar. Ben saçlarımı banyodan sonra açmayı tercih ediyorum. Çünkü zaten saçlarımı banyo sonrası durulanmayan krem sürüp tarıyorum.

pantene sac maskesi
pantene sampuan
     
Banyodan çıktıktan sonra saçlarımın suyunu hafif nemli kalacak şekilde alıyorum. Saçlarınızı havlu ile kurutmak yerine penye bir t-shirtle kurularsanız çok daha az elektriklenecektir. Havlu ile de kurutursanız yine bukle alacaktır tabi ki. Bu sadece az elektriklenmesi için bir taktik. :)

Benim saçlarımın uçları kuru olduğu için Pantene’in Argan Yağı’nı her duştan sonra olmasa da 3 4 duşta bir saç uçlarıma sürüyorum. Saçınızın kuruluğuna göre siz de sürme sıklığını ayarlayabilirsiniz. İsterseniz aktarlarda bulabileceğiniz doğal yağlardan da kullanabilirsiniz.
Ben bazen saçlarım çok yıprandığı dönemlerde Redist’in doğal keratin yağını kullanıyorum. Saçlarımın kuruluğunu alırken aynı zamanda parlaklık da veriyor. Redist’ten de çok memnunum. (Gittigidiyor’dan gayet uygun bir fiyata bulabilirsiniz.)

Daha sonra üç- dört ceviz kadar Pantene Belirgin Bukleler saç kremini saçımın her yerine sürüp geniş uçlu tarakla saçlarımı açıyorum.
kivircik saclara uygun tarak
                                                     
Taradıktan sonra saçlarımın arasından parmaklarımı geçirerek bir de parmaklarımla tarıyorum ki bukleler daha birleşik ve büyük olsun. Bu da tercih meselesi tabi.
Belirgin Bukleler kremi yerine Onarıcı Bakım kremini de kullanabilirsiniz ama onarıcı bakım kreminin elektriklenmeyen bukle yapma etkisi belirgin bukleler kremi kadar yok, tecrübeyle sabit.

Daha sonra saçlarımın her yerine eşit miktarda olacak şekilde saç köpüğümü sürüyorum. Tavsiye ettiğim ve hep kullandığım markalar arasında Schwarzkoph Taft, Loreal Paris Studio Silk& Gloss ve Fonex saç köpüğü var. Alışveriş yaparken birini bulamazsam diğerini içim rahat bir şekilde alıyorum. İçlerinde en memnun kaldığım Loreal Paris’in köpüğü ama fiyat olarak fazla derseniz diğer iki köpük daha uygun ve aynı etkiyi gösteriyor diyebilirim. Ayrıca bu köpükler saç jölesi gibi saçları sertleştirmiyor. 

  
loreal sac kopugu
fonex sac kopuguSaç köpüğünü de saçlarıma sürdükten sonra saçlarımı, başımı öne doğru eğerek kurutuyorum. Kurutma işlemini vigo ile yaparsanız çok daha düzgün ve elektriklenmeyen bukleleriniz olur. Vigo olmadan da saçlarınız kurur ama küçük başlıkla kıvırcık saçlar elektriklenip kabarmaya çok müsait oluyor maalesef.

Saçlarınızı kuruturken de dikkat edeceğiniz bir başka şey ise saçlarınızı çok sıcak ayarda kurutmamak ve saçınızın tamamen kurumaması için hafif nemli bırakmak. Kış ayları için aynı şeyi söyleyemeyeceğim ama en azından yazın hafif nemli kalan kıvırcıklar çok daha şekilli oluyor.

Benim kullandığım saç kurutma makinesi ise Philips’in Thermo Protect 2200w makinesi. Vigosunun uç kısımları silikon gibi olduğu için saç derime masaj yaparak kurutuyor. Sert uçlu vigolar gibi saç derisini acıtmıyor. Yaklaşık iki senedir kullanıyorum sıcaklık ayarlarından da çok memnunum.
philips sac kurutma makinesi
                                     

İşte beni banyodan sonra bi’ yarım saat uğraştıran ama sonunda dizginleyebildiğim kıvırcık saçlarıma  uyguladığım saç bakım rutinim bu şekilde. Umarım dalgalı veya kıvırcık saçlı olan arkadaşlarıma yardımım dokunur, saçları benim zamanında yaptığım gibi deneme tahtasına dönmez. :( :)

Sizin kıvırcık ve kolay yıpranan saçlarınıza uyguladığınız bakım ürünleri varsa onları da öğrenmek isterim. Sonuçta her ürün birer deneyim… :) Görüşmek üzere!