Doğum Çantamda Neler Var – Anne & Baba Çantasıhastane anne baba cantasiOtuz ikinci haftama girmemle beraber doğum çantası hazırlıklarımı neredeyse bitirdim. Ne olur ne olmaz çok fazla eksiğim kalmadı zaten diyerek sizlerle çantamdakileri paylaşmaya karar verdim. Aslında yirmi sekizinci haftamda yavaş yavaş aklımda alınacakları oluşturmaya başlamıştım. Birkaç gün sonra, belki acil bir durum olur bebeğin aniden alınması gerekir diye kafamdakileri bir kağıda liste halinde yazmaya başladım. Aslında doktorum her şeyin normal seyrinde gittiğini söylüyor ama insanın aklına bir sürü şey geliyor. E bir de ilk bebeğimiz, iyi kötü her şeyi ilk kez deneyimleyeceğiz sonuçta…

Öncelikle kendim için, bebeğim için ve babamız için diye üç ayrı liste yaptım. Ve hem internette araştırdıklarımı hem de anneme ve arkadaşlarıma danıştıkça söylenenleri not ettim.

Kendim ve eşim için hazırladığım doğum çantasını bu yazımda ayrıntılarıyla paylaşayım, bebeğimin çantasını da sizlerle paylaşmak için ayrı bir yazı yazayım diyorum, ki çok karışmasın.

Önce kendi spor çantamı doğum çantası yapmaya karar verdim, sonra baktım ki sığamıyorum Doğu’nun (eşimin) spor çantasını kullanmaya karar verdim. J Her şeyden önce çantaları yıkadım ve güneşte kuruttum tabi ki.


Doğum Çantasına Kendim İçin Neler Koydum

* Doktor ve muayene bilgilerimin olduğu dosya
* İkişer tane lohusa geceliği ve sabahlığı, bir pijama takımı ve sabahlığı
(Aslında bir- iki takım yeter diye düşünüyorum ama normal doğum planlasam da belki bir komplikasyon olur birkaç gün fazla kalmak zorunda kalırsak diye fazladan takım ekledim. Bir de doğum sonrası kanamamız olduğu için ve üstüme süt vs. damlar düşüncesiyle de koydum biraz da.)
* Lohusa tacı ve terliği
* İki tane emzirme sütyeni, bir tane kendinden sütyenli atlet
* Emzirme önlüğü
* Emzirme yastığı
* Dört tane yüksek belli gebe/ lohusa külotu
* Lohusa pedi veya Orkid’in Gece pedi (Henüz almış değilim çantamdaki eksikler arasında.)
* İki adet çorap (Kan kaybedeceğim için üşürüm diye düşündüm.)
* Deodorant ve parfüm
* Tarak
* Havlu
* Diş fırçası ve macunu
* Nemlendirici krem
* Yüz sabunu, isterseniz el sabunu da ekleyebilirsiniz yanına. ( Ben Dove’un sabunundan ok memnunum, uyandığımda hep Dove’la yıkıyorum yüzümü. Makyaj temizlemekte de başarılı.)
* Makyaj çantası (Çektiğimiz acıları fotoğraflarda belli etmemek ve azıcık düzgün çıkmak adına hafif bir makyaj lazım diye düşünüyorum.)
* Su şişesi
* Tiroit problemim olduğu için ilaç kutumu almadan edemedim
*  Eve dönüşte giyebileceğiniz rahat kıyafetler
* Göğüs pedi
* Plastik çatal- kaşık (Belki sizin belki de misafirleriniz için atıştırmalık bir şeyler yerken lazım olur diye.)
* Dilerseniz kuruyemiş gibi atıştırmalıklar da ekleyebilirsinizDogum cantamdakilerDoğum Çantasına Babamız İçin Neler Koydum

* Üçer tane iç çamaşırı – çorap
* İki eşofman takımı
* Deodorant
* Diş fırçası
* Havlu
* Kahve- plastik bardak
* Fotoğraf makinesi ve şarj aleti
* Telefon ve şarj aletlerini unutmamalı tabi her ikimiz için de

Listeler sanki uzun mu olmuş ne J

Lohusa terlik ve tacımı ise çarşı pazardan bir türlü içime sinen bir model bulamadığım için Instagram’da yaptığım yoğun araştırmalar sonucunda J@hamileelbise.aksesuarlari sayfasından sipariş ettim.


lohusa terlik ve taci instagram sayfasi


Her renkte her modelde lohusa tacı- terliği var sayfalarında, ben çok beğendim. Gerçekten ilgili davrandılar ve sipariş üzerinde gönlüme göre değişiklik yapmama da izin verdiler. Yalnız yoğunluktan dolayı siparişin gelmesi biraz uzadı, aklınızda olsun. Siz de oradan sipariş vermek isterseniz erken davranın.

Bebeğimin  doğum çantasında neler var merak ediyorsanız onu da buradan ayrıntılarıyla okuyabilirsiniz. :)

Umarım bu yazımla sizin de doğum çantası hazırlıklarınıza ortak olabilirim. Tüm anne ve anne adaylarına kolay doğumlar, sağlıklı ve uzun ömürlü bebekler diliyorum.

Sevgiler…