Doğum Çantamda Neler Var- Bebek Çantası


dogum cantamda ne var


Bebeğimin hastane çantasını kendi çantamdan önce yapmaya başlamıştım.  Kendi kendime ‘Şimdi bebek doğumhaneden çıktıııı, ne lazım oluuur?’ diye konuşa konuşa bir gözümde canlandırdım. :) Ne giyer, ne lazım olur, kıyafetiydi beziydi, odanın süslemesiydi bir sürü şey geçti tabi ki aklımdan.

E hal böyle olunca elime not kağıdımı alıp yazmaya başladım. Kendi hastane çantam neyse de bebeğin çantasında bir şey eksik olmasın diye geçiyordu aklımdan. E anne olacağım ya, giymedim giydirdim diyeceğim artık :)

Hastane Çantama Bebek İçin Neler Koydum

* Üç takım kıyafet. Bunların içinde;

3 zıbın, 3 üst, 3 alt, 3 çorap, 3 eldiven, 3 şapka, birkaç önlük var. Ben Haziran ayında doğum yapacağım için bebek terler diye fazladan birkaç zıbın ve çorap ekledim.

* Üç- dört tane ağız bezi

* İki tane omuz bezi (Kusmuk bezi de deniyor)

* Bebeğin beline bağlanan bezlerden iki tane

* Yeni doğan bezi (Benim tercihim Prima oldu.) On iki tane koydum ben, üç gün kalsak en fazla dörder kez değiştirsek diye hesap ederek J 

* Islak mendil, ben Dalin marka tercih ettim. ( Alkolsüz, parabensiz, ph 5.5 olanlardan) (Islak pamuk da kullanabilirsiniz tercihe göre)

* Alt değiştirme bezi

* İki tane mevsimlik battaniye (İnce müslin battaniye ve penye battaniye tercih ettim)

* Bir ince penye yelek

* Hastanede veriliyor ama dilerseniz nevresim takımı

* Pişik kremi (Ben henüz alıp çantama koymasam da marka olarak Sudocrem tercih edeceğim)

* Kirli torbası

* Bir küçük biberon

* Emzirme yastığı

* Tercih ederseniz ne olur ne olmaz diye bir küçük kavanoz mama 

Ben Wee markanın küçük cam biberonunu tercih ettim. (Bunu arkadaşımın eşi, belki sütün hemen gelmez, doktor bebek sarılık olmasın diye biberonla mama vermeyi tavsiye ediyor dediği için ekledim. Aslında içimden hiç mama vermek gelmiyor, hemen mama vermenin doğru olmadığını düşünüyorum, umarım sütüm hemen gelir ve bebeğim hemen emer.)

Bir de unutmadan söyleyeyim, bebeğimin takımlarını içlerinin görünmesi açısından buzdolabı poşetlerine tek tek ayırdım ki kıyafetleri hemşirelere verecek olan talihlimiz heyecandan tüm takımları birbirine karıştırmasın... :) 

Hastane cantasinda olanlardan bazilariHastane Odasını Süslemek İçin İse;

Aslında hastane odasını çok abartılı bir şekilde süslemeyi tercih etmiyorum. Ne tamamen süssüz olsun istiyorum, ne de çok abartılı olacak şekilde -giydirilmiş bardaklı, yatak başlığını değiştirmeli, tüm odayı rengarenk yapmalı- süslemeyi istiyorum.

Hiç süslemezsem ileride yaa süslesemiydim acaba derim, çok abartırsam da ne gerek varmış diye kendime gülerim diye düşünüyorum. Genel olarak çok abartıyı sevmeyen bir insanım zaten. İkisinin arasını bulacağım artık…

‘Beşiğe kurdeleli lastikli tüllerden takarım, kendi yatağımın ucuna sadece kurdele yeterli, yatak yanına birkaç balon, birkaç hoş geldin bebeğim yazılı küçük flama ve küçük bir sepete ağız tatlandırmalık ikramlık bir şeyler, diğerine de doğum hatıralığı, işte bu!’ diye düşünüyorum. İçecek bir şeyler ikram etmek içinse sert plastik bardaklardan almayı düşünüyorum. 

Süsleme olayına çok girmesem de aklımdan geçenler dahilinde neler kullanacağımı yazayım, size de fikir olsun;

* Kapı süsü (hoş geldin bebeğim yazısı)
* Balonlar
* Flamalar
* Bebek ve anne yatağı kurdelesi ve tülü
Fotoğraf çekilirken kullanmak için konuşma balonları
* İkramlıkları koymak için sepet
* Hediyelik magnet vb. koymak için sepet
* Plastik bardak- çatal – kaşık

Ben abartmıyorum desem de bir sürü malzeme  yazdım buraya, organizasyon işine girenlere gerçekten sabırlar diliyorum buradan. Herkesin tercihine de saygı duyuyorum tabi ki. Yeter ki anneler ve babalar o özel günde hayallerindeki gibi gülsünler, huzurlu olsunlar, bebeklerine sağlıklıca kavuşsunlar.

Yazdıklarım dışında,

peki hastane çantama hem anne hem baba için neler koymalıyım sorusunun cevabına ise bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.  

Tüm annelere kolay ve güzel doğumlar dilerim. 

Sevgiler...