Yeni Doğan Bebek Nasıl Emzirilir- Eğitimimden Notlar


bebek emzirme


Gebeliğimde otuz yedinci haftamı yarın dolduruyorum. Artık resmen geri sayımdayım. Uzun süredir beklemenin verdiği sabırsızlık ve yorgunluk var sanırım biraz da üzerimde. Koca sekiz ay çalışırken, bebeğin hazırlıklarını alışverişini yaparken bir şekilde geçti de şu son ayımı bir türlü geçiremedim. Hazırlıklar bitti ee şimdi n’olucak diye bekledim kaldım ondan herhalde.

Sürekli bir şeyler okuyup araştırıyorum. Okuduğum bilgi sahibi olduğum çok şey olduğunu düşünsem de öncesinde bebek bakımı hakkında bir bilenden bilgi almamın gerekli olduğunun farkındayım tabi ki, bilmediğim çok şey var hala.

Bugün sağlık ocağına hem emzirme eğitimi hem de yeni doğan bakımı hakkında bilgi almak için gittim. Hemşirem Meral Hanım öncelikle emzirme eğitiminden başladı. Sonra günlük yaşamda hem kendim için hem de bebek için dikkat etmem gerekenleri anlattı. Sizler için emzirirken nelere dikkat etmeliyiz konusunu ayrıntılı bir şekilde yazdım.


Bebeğimizi Emzirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Meral Hanım eğitime öncelikle her zaman söylenen ama belki de en önemli kısım olan ilk altı ay sadece anne sütü vermemiz gerektiğini söyleyerek başladı. Bebeğimize altı aydan sonra ek gıda verebiliyoruz. Yani bebeğimize yaz mevsimi de olsa azıcık su dahi vermemize gerek yokmuş. Anne sütü bol miktarda su içeriyormuş. Anne sütü alan bebeklerin IQ seviyelerinin diğerlerinden daha yüksek olduğundan ve daha az hasta olduklarından da bahsetti.

Doğumdan hemen sonra da sütümüz gelse de gelmese de bebeği ilk yarım saatte hemen emzirmemiz gerekiyormuş.

Her ne kadar bazı annelerin sütü erken, bazılarının geç gelse de biraz sabırlı olup sütümüz gelmese bile bebeği emzirmemiz gerektiğinden bahsetti Meral Hanım. Süt gelmezken neden emziriyoruz ki diye düşünmeyin çünkü bebek anne memesini sağdıkça ve sizinle tensel temas kurdukça beyine ‘artık süt üretmelisin bebek dışarıda ve süte ihtiyacı var’ sinyali gidiyormuş ve süt hormonları devreye daha çabuk giriyormuş.

Emzirmeye çalıştığınız halde uzun süre sütünüz gelmezse bebeğin sarılık olmaması için mama vermeniz gerekebiliyormuş, tabi ki çocuk doktorunuz tavsiye ederse. Vermek istediğiniz mamayı da biberonla vermeyin ki bebek anne memesinin yapısından uzaklaşmasın, sadece ona alışsın dedi Meral Hanım. Bunun için hastane çantanıza bir küçük çay kaşığı veya şırınga koyabilirsiniz.

Bebeğinizi emzirmeden önce ıslak pamuk veya gazlı bezle göğüs ucumuzu ve bebeğin dokunacağı yerleri temizlememiz gerekiyormuş. Yine aynı şekilde sütümüzü bebeğe yardımcı olacak şekilde elimizle sağacağımız için ellerimizin de steril olması gerekiyormuş.

Bebeğinizin emme süresini her iki göğüste de eşit şekilde ayarlamaya çalışmalıymışız. Yani sol göğsümüzü yirmi dakika emip doyduysa bir dahaki acıktığında sağ göğsümüzden aynı sürede emzirmeye çalışmalıymışız.

Emzirme süresinde süt çıkışını desteklemek için göğsümüze doğru şekilde hafif bir baskı uygulamamız gerekiyormuş. Ve kesinlikle iki parmakla makas şeklinde yapılan sağma şekli doğru değilmiş. Göğsümüzü elimizle kavradığımızda dört parmağımız altta ve başparmağımız yukarıda olacak şekilde, yani elimize C şekli vererek emmeyi desteklememiz gerekiyormuş. Makas şeklinde yapılan sağma şekli ile süt kanallarını bilmeden tıkayabiliyormuşuz.

Bebeğimiz emerken burnunu tıkamayacak bir şekilde durduğumuzdan emin olmamız gerektiği de Meral Hanım’ın bahsettiği önemli şeylerden biriydi. Burnu kısmen ya da tamamen tıkalı olan bebek emmek istemez ve kendini geriye iter dedi. Bebeğimizin burnunu tıkamadığımızdan emin olmak için hem gözlemlemek hem de bir parmağımızla hafif şekilde göğsümüzün şeklini kuzumuz rahat nefes alacak şekilde düzeltmemiz yeterli olurmuş.

bebek emzirme pozisyonlari

Birçok anne emzirmenin çatlaklar ve yaralar yüzünden bir işkenceye dönüşebildiğinden bahseder. Bebeği de emzirmesek olmaz, dişimizi sıka sıka emzirdik derler. Emzirirken göğüs ucunda yaraların oluşmaması için Meral Hanım’ın verdiği tavsiye şuydu; bebeğiniz emmek için ağzını açtığında göğsünüzün sadece ucunu değil, tüm kahverengi kısmı ağzına götürmeye çalışın. Bu şekilde hem bebek daha çok süt sağabilecek hem de göğüs, ucundan çekilmediği için göğüs yaraları oluşmayacak dedi.

Bir de emzirirken çok dikkat etmemiz gereken şeylerden birisi mümkün olduğunca oturarak emzirmekmiş. Çünkü gece sık sık uyanıp bebeğimizi emzireceğiniz için özellikle ilk aylarda yorgunluktan birkaç dakika dahi olsa uyuyakalma tehlikesi olabiliyor, bu sırada anne bebeğinin nefes alamadığının farkına varmıyor dedi Meral Hanım. Özellikle uykusuz ve yorgunken yan yatarak ve benzeri pozisyonlarda bebeği emzirmemeye çalışın.

Bebeğinizi her ağladığında emzirmeye çalışın. Bazı bebekler karnı doysa bile duygusal ihtiyaçlarını karşılamak için de ağlarmış. Annesinin kokusuna sıcaklığına alışkın olduğu için ayrılmak istemezmiş. Bebeğimi şımartırım diye korkmayın sık sık kucaklayın, sevin, emzirin ki bebeğiniz kendini güvende hissetsin. Anne bebek bağının emzirme sırasında kuvvetlendiğini de unutmayın, bol bol gülümseyin konuşun bebeğinizle.

Bir de geceleri alarmınızı kurun ve bebeği 2- 3 saatte bir emzirin. 4 saatten fazla aç kalmasına izin vermeyin dedi hemşirem. Uzun süre aç kalan çocuğun sarılık olma ve kan şekerinin düşme riski oluyormuş. Bir de sindirim sisteminin oturması için sık sık emzirmek gerekliymiş.

Emzirme işleminden sonra da anne sütüyle veya yine su ve pamuk yardımıyla göğüs ucu temizlenip krem sürülebilirmiş. Bir dahaki emzirme anından önce göğsünüzden kremi temizlemeyi unutmayın.

Ayrıca bebeği emzirmenin rahmin kasılıp küçülmesine sebep olduğu böylece karın bölgemizin doğumdan sonra daha çabuk toparlandığını da hatırlattı Meral Hanım.

Bir de manuel ya da elektrikli bir göğüs pompası almamı tavsiye etti. Ben bebeğime kendim bakmak için işten ayrıldığımı evde rahatça emzirebileceğimi söylesem de bankada, kuaförde vs. işim olduğunda sütümü sağıp bebeğime bakacak kişiye bırakmamın hem göğüslerimin gerilmemesi açısından hem de gerilen göğüs şekli yüzünden bebeğin emememe probleminin olmaması açısından pompaya ihtiyacım olacağını söyledi.

Ben eczanemden Wee Baby’nin manuel göğüs pompasını aldım. Eğer memnun kalmazsam elektriklilerden de alır denerim diye düşündüm. Sütüm geldikten sonra Wee Baby göğüs pompası hakkında da sizler için tavsiye veya eleştiri niteliğinde bir yazı yazarım diye düşünüyorum.


Ayrıca sütümü sağıp saklarken nelere dikkat etmeliyim diye aklınıza takılıyorsa buraya tıklayarak bu konu hakkındaki yazımı da okuyabilirsiniz.

Anne sütünü artıran yiyecek ve içeceklerden bahsettiğim yazım ise burada.

Bir de emzirirken kolunuzun altına bir yastık alırsanız hem sizin kolunuz yorulmamış olur hem de bebeğinizin duruşu emerken düzgün olur. Ben u şeklinde olan emzirme yastıklarından aldım, size de tavsiye ederim.

Sadece emzirme konusunda bayağı konuştum o yüzden yeni doğan bebeğimizin bakımında nelere dikkat etmeliyiz, neler yapmalı, neler yapmamalıyız konusuna da başka bir başlıkta yer vermek isterim.

Bebeğinize ve size çok sevgiler... :)